Pětibojaři mají za sebou náročný program, olympijská kvalifikace je otevřená. Rozhodnou velké akce

Tři podniky Světového poháru (Ankara, Budapešť, Sofie) během necelého měsíce. Vskutku náročnou porci závodních dní absolvovali v dubnu a květnu čeští moderní pětibojaři. Veškeré jejich úsilí směřuje k jedinému cíli, kvalifikovat se na olympijské hry v Paříži.

Místenku dosud získala jen Lucie Hlaváčková na loňských Evropských hrách v Krakově. O další usilují její parťáci z Dukly Praha, kteří na Světových pohárech bojují o body do olympijského žebříčku. ,,Program je výrazně zhuštěný. S dosaženými výsledky může panovat poměrně spokojenost. Několik účastí ve finále svědčí o tom, že do špičky pořád patříme,“ říká s nadhledem vedoucí trenér moderního pětiboje na Dukle a bývalý úspěšný reprezentant Libor Capalini.

Nabitý kalendář vygraduje finálovým závodem Světového poháru v Ankaře (od 22. května) a posléze červnovým mistrovstvím světa v Číně. V přísunu bodů půjde o nejzásadnější akce. Martin Vlach, nejlepší český pětibojař posledních let, se v krátké pauze zaměří hlavně na střelbu a šerm. ,,Něco mi tam po technické stránce schází. V Sofii už to vypadalo na zlepšení. Byly tam takové vlaštovky, ale furt to není ono,“ podotýká s upřímností.

Jeho letošním maximem je 5. místo z Ankary. V Budapešti ani v Sofii do finále neprošel. Tříkolový formát považuje za nešťastný. ,,Blok je náročnější než před olympiádou v Tokiu. V celém pětiboji se vlastně závodí až poslední den. Jízda na koni je jen pro finálovou osmnáctku. Bohužel se do ní dostanou i ti, co zvládnou jen čtyři disciplíny. S parkurem se pak nejsou schopni popasovat, přesto skončí nejhůře osmnáctí. V dřívějším formátu by šlo o dvojnásobný propad. Náš sport se tím mrzačí,“ je přesvědčen.

Při finále Světového poháru se však bude závodit v olympijském formátu, tedy dvoukolově s jízdou na koni v semifinálové i finálové části. ,,Považuji to za výhodu. Statisticky patřím k lepším jezdcům. Chyby často nedělám. Mělo by mi to pomoci.“

Na předešlých Hrách v Tokiu skončil Vlach pátý. Nyní zákonitě touží po Paříži. ,,Olympiáda je v našem sportu nejvíc, všichni jedeme na maximum. Do žebříčku se započítávají tři nejlepší výsledky. Všechno je pořád otevřené. Příští dvě akce s pořadím pořádně zamíchají,“ má jasno sedmadvacetiletý reprezentant.

Capalini, bronzový olympijský medailista z Atén 2004, mu dává za pravdu. ,,Půjde o bodově štědřejší akce. Žebříček je nyní pouze orientační. Přijdou velké proměny, obzvláště po světovém šampionátu. Teprve pak bude definitivně jasno. Daný je pouze fakt, že každou zemi mohou reprezentovat dva muži a dvě ženy.“

V Ankaře se představí pětice pětibojařů armádního klubu Dukla: Martin Vlach, Jan Kuf, Marek Grycz, Lucie Hlaváčková a Veronika Novotná. Účast bohužel unikla Karolíně Křenkové.

TEXT: ASC Dukla/Pavel Král

FOTO: Filip Komorous

Pokračujte ve čtení