Musíme makat, abychom se dostali na dostřel kvótám pro olympijské hry, říká šéftrenér veslařské Dukly Ondřej Synek

Veslování se roky řadilo mezi úspěšné sporty, ale v posledních sezonách není situace růžová. Z pohledu šéftrenéra veslařské Dukly Praha může o mužské reprezentaci nejzasvěceněji hovořit Ondřej Synek, bývalý slavný závodník, pětinásobný mistr světa ve skifu a držitel dvou stříbrných a jedné bronzové medaile z olympijských her.

Jaká byla předolympijská sezona 2023? Jeden úspěch rozhodně přinesla. „Nejdůležitější bylo, že se dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil – Jiří Šimánek kvalifikovali na pařížskou olympiádu. Samozřejmě jsme chtěli medaili, ale jak z mistrovství Evropy, tak i ze světového šampionátu se kluci vrátili se čtvrtým místem. Je to škoda, bylo to o pidi kousek,“ litoval Synek.

„Doufám, že to klapne příští rok,“ přál si legendární duklák. „S další lodí se nám kvalifikace na hry nevydařila. Jedná se o dvojskif Jan Cincibuch – Jakub Podrazil. Na mistrovství světa skončili šestnáctí, přičemž Paříž si zajistilo jedenáct posádek. Teď tvrdě pracujeme, aby na květnové dokvalifikaci v Lucernu uspěli. Věřím, že se o to statečně poperou. Mají na to.“

Do užší špičky patří jen lehký dvojskif

Dále byla ve hře párová čtyřka Filip Zima, Dalibor Neděla, Jan Potůček, Daniel Nosek, které se příprava a sezona moc nevydařila. „Zůstali za očekáváním a musejí přes zimu napnout všechny síly a soustředit se směrem k dokvalifikaci,“ pokračoval šéftrenér.

Párová čtyřka závodníků do 23 let Michal Zindulka, Martin Ježek, Jan Čížek, Kryštof Janáč byla osmá na mistrovství světa a na Evropě čtvrtá. Dukla měla v této věkové kategorii spoluúčast v osmě (Jan Chlebovský, Tomáš Zobal, Vít Baldinus, Jan Tichý, Kryštof Hruška, Jan Koška, Martin Sedlák, Matouš Dočekal). Na světovém šampionátu skončila posádka sedmá a v evropském měření pátá.

Závěry z výsledků jsou jednoznačné. „Musíme ještě hodně makat, abychom se stabilizovali, posunuli výš a byli seniorské kategorii na dostřel kvótám pro olympijské hry,“ prohlásil. „Současný stav není moc optimistický, ale taková je realita. Skončili úspěšní veslaři a procházíme generační výměnou.“

Faktem je, že lehký dvojskif je momentálně jedinou posádkou patřící do užší světové špičky. „Další jsou v pozadí, ale děláme všechno proto, aby se zlepšily,“ konstatoval s tím, že čtyřicetiletý Vraštil už kromě Paříže na další veslařské mety pomýšlet nemůže.

Kandidát na Cenu Thomase Kellera

Začátkem listopadu vydala mezinárodní veslařská federace World Rowing seznam pěti kandidátů na Cenu Thomase Kellera, která je oceněním za mezinárodní úspěchy i příkladný přístup ke sportu a celoživotní přínos veslování. V nominaci figuruje i jméno českého šampiona.

„Je to příjemná zpráva. Ono už jen to, že jsem mezi vybranými, je velká čest. Jedná se totiž o nejvyšší vyznamenání, jaké se dá ve veslování získat. Vím, že mí největší soupeři Olaf Tufte z Norska a Novozélanďan Mahé Drysdal ho získali. Tak uvidíme,“ dodal.

Dosud jediným českým veslařem, který získal prestižní ocenění, je Synkův skifařský předchůdce Václav Chalupa. Osmnáctikarátovou zlatou medaili převzal v roce 2012. Slavnostní udělování cen veslařské federace se uskuteční 11. prosince.

TEXT: ASC Dukla/lan

FOTO: CPA

 

Pokračujte ve čtení