Dráhaři balancují na hraně postupu. Naděje na olympiádu ale pořád existuje. Pomůže síla, je přesvědčen Čechman

Nic nevzdávají. Ač je situace s postupem na olympijské hry do Paříže přinejmenším hraniční, dráhaři Dukly Brno stále věří, že náročný úkol zvládnou. ,,Naděje pořád existuje, což je z hlediska motivace a našeho odhodlání zásadní,“ říká jeden z klíčových mužů sprinterského tria Martin Čechman.

Čechům účast na olympiádě výrazně zkomplikoval nezdar na srpnovém mistrovství světa v Glasgow. V kvalifikaci týmového sprintu potřebovali skončit do osmého místa, což bylo vzhledem k výkonnosti i reálné, jenže je potkala nehorázná smůla. Právě Martin Čechman na startu rozlomil pedál, a protože podle představ nevyšla ani oprava, byla z toho až 11. příčka. Pouhé dvě desetiny za postupující osmičkou… ,,Mrzelo to hodně, protože jsme se soustředili hlavně na tento závod. Ztratili jsme důležité body. Dveře se nám tím přivřely, ale pořád ještě nejsou zavřené,“ věří pětadvacetiletý rodák z Ostrova u Karlových Varů. Situace, která se na šampionátu přihodila, je v dráhové cyklistice velmi nestandardní. ,,Bavil jsem se o tom s řadou lidí. Tohle se prostě nestává. Šlo o chybu materiálu. Druhý pokus už nikdy není tak dobrý. Ke všemu Matěje Bohuslávka podržel blok. Asi to bylo napsané v osudu,“ usmívá se hořce při vzpomínce na trpké okamžiky.

Tajenka se rozluští počátkem příštího roku. Češi potřebují uspět na lednovém mistrovství Evropy v nizozemském Apeldoornu a poté i v závodech Světového poháru. Účast pod pěti kruhy by jim garantovala umístění do 5. místa. ,,Hodně jsme se teď zaměřili na sílu. Máme za sebou několikatýdenní blok, časy by rozhodně měly být rychlejší,“ doufá Čechman, jehož nejlepším individuálním výsledkem v letošní sezoně bylo 5. místo v keirinu na ME v Grenchenu. ,,Velmi dobře jsme zajeli i team sprint při svěťáku v Kanadě, kde jsme skončili také pátí. Teď něco podobného potřebujeme zopakovat. Pouze úspěch v této disciplíně nás může posunout k individuálním startům na olympijských hrách,“ vysvětluje zjednodušeně nominační kritérium.

S parťáky Matějem Bohuslávkem a Dominikem Topinkou jsou před klíčovou pasáží optimisticky naladěni. ,,Jsme správně hladoví. Chceme tu každodenní dřinu prodat. Cítím, že budeme lepší, než kdy před tím,“ je přesvědčen.

V cestě do Paříže stojí duklákům především týmy Polska, Německa a Kanady. ,,Pokud nám to vyjde, bude to o chlup,“ uvědomuje si. ,,Do všeho jdeme s pokorou. Trenér (Petr Klimeš – pozn.) nám věří. Je skvěle naladěný. Vidí, že tomu dáváme všechno. Doufám, že mu na ovále uděláme radost,“ poznamenal s odhodláním Čechman.

TEXT: ASC Dukla/Pavel Král

FOTO: Filip Komorous, Jasmin Honold a Jan Brychta

Pokračujte ve čtení