ME v Římě: Habarta vylepšil český rekord na 3000 metrů překážek, Němejc byl na dvoustovce šestý

Tomáš Habarta vylepšil na mistrovství Evropy v Římě český rekord na 3000 metrů překážek. Ve finále proběhl cílem v čase 8:21,83, což značilo posun o 85 setin vteřiny. Na dvoustovce se z krásného šestého místa radoval Tomáš Němejc.

Ve finále stýplu se na ME představili dva čeští reprezentanti, což se naposledy stalo před 50 lety. Vedle dvacetiletého Habarty si účast mezi elitou vybojoval i o pět roků starší Damián Vích.

Habarta 18. května v Chórzówě překonal letitý rekord Dušana Moravčíka z Mnichova 1972 a už v rozběhu naznačil, že čas může znovu stlačit. Ve finále se však dlouho dobu pohyboval na chvostu startovního pole. ,,Úplně jsem se necítil. Hodně sil jsem nechal v rozběhu, ale nakonec tam něco zbylo. Jsem rád, že z toho byl osobák na velké akci,“ těšilo ho. Méně pak způsob, jakým se na ovále pral s překážkami. ,,Ty první dva příkopy, na to se snad nedalo ani dívat, to byla hrůza. Pak se to nějak rozeběhlo,“ dodal k hodnocení svého výkonu, jež mu vynesl 10. místo.

Vích se dlouho držel před svým parťákem z Dukly. V závěru mu podlehl ve finiši. I jeho čas (8:22,95) byl parádní. ,,Nemůžu být naštvaný, vždyť jsem si vylepšil osobní rekord. Byly tam ale lehčí chyby, které mě mrzely, ale je zase dobře, že tam je nějaká rezerva do příštích šampionátů,“ přiznal v cíli. Na mysli měl především závěr. ,,V posledním kole mi snad nevyšla ani jedna překážka. V rozběhu jsem na tom naopak vydělal, předběhl jsem tři soupeře. Teď to bylo naopak,“ poznamenal nakonec dvanáctý Vích.

Ve finále dvoustovky se pěkným 6. místem blýskl Tomáš Němejc. V Římě si už v semifinále vytvořil osobní rekord (20,52), v souboji o medaile pak zaběhl čas 20,91. ,,Běžel jsem z druhé dráhy pod 21 vteřin, takže výkon v pohodě. Po semifinále jsem už neměl dostatek sil, chtěl jsem být alespoň osmý. No a dopadlo to ještě lépe,“ radoval se čtyřiadvacetiletý sprinter.

TEXT: ASC Dukla/Pavel Král

FOTO: Evropská atletika

Pokračujte ve čtení