Jízda na koni bude v moderním pětiboji nahrazena, Hlaváčková vyhlášena nejlepší dorostenkou světa za rok 2022

Moderní pětibojařka Lucie Hlaváčková, členka armádního klubu Dukla, byla vyhlášena nejlepší dorostenkou světa za rok 2022. To je z českého pohledu bohužel jediný světlý bod pramenící z dvoudenního kongresu Mezinárodní unie moderního pětiboje (UIPM). Tím zásadním se stalo odhlasování nahrazení jízdy na koni překážkovou disciplínou. Změna by pro seniorské kategorie měla vstoupit v platnost v roce 2025.

Pro zařazení překážkové disciplíny hlasovalo z 97 přítomných členů kongresu 69. Zbývajících 28 bylo proti nebo se zdrželo hlasování, uvádí se ve svazové zprávě.

Došlo tak na slova reprezentačního kouče Jakuba Kučery, který podobný scénář očekával. ,,Tím, že moderní pětiboj zatím nebyl zařazen do předběžného programu Her v roce 2028, dojde velmi pravděpodobně k tomu, že projde návrh, aby se jízda na koni od roku 2025 nahradila překážkovou disciplínou. Vedení UIPM pak v prosinci s tímto návrhem předstoupí před programovou komisi MOV. I tak si myslím, že i bez parkuru moderní pětiboj na olympiádu do Los Angeles zařazen nebude. Hlavně z toho důvodu, že překážková disciplína nemá ani v této chvíli žádná pravidla. Jde zkrátka o nepřipravený produkt,“ říkal před zasedáním Kučera.

„Věděli jsme, že to bude náročné a dopadlo to tak, jak se dalo čekat. Ta síla vedení a těch federací, které stojí za ním, je obrovská, a je opravdu těžké s tím cokoliv dělat,“ konstatoval po kongresu, který se opět konal online formou, předseda Českého svazu moderního pětiboje David Marčev.

Zákonitě nedošlo ani na možné sesazení stávajícího prezidenta UIPM Klause Schormanna, který v jeho čele figuruje od roku 1993! Podpořilo ho 76 procent delegací. „Letošní kongres mě vůbec ničím nepřekvapil. Stejně jako ten loňský byl plně v rukou vedení UIPM,“ litoval Kučera. ,,Na výsledky jednání programové komise a Výkonného výboru MOV o tom, jestli pětiboj s překážkovou disciplínou v této podobě zařadí do programu olympiády v roce 2028 anebo ne, budeme čekat úplně všichni. Pokud by se tak nestalo, a přesto by v soutěžních pravidlech zůstala překážková disciplína, pak bude odliv současných pětibojařů podle mého názoru obrovský,“ doplnil Kučera v oficiálním prohlášení.

TEXT: ASC Dukla/pk

FOTO: Filip Komorous

Pokračujte ve čtení