Zastoupí Špotákovou? Oštěpařka Ogrodníková ví, že se ocitne pod tlakem, ale chce být nachystána

Může vykročit ze stínu, do něhož vklouzla vlivem okolností i trochu vlastní vinou. Pozornost se po odchodu legendy Barbory Špotákové z vrcholné scény bude na oštěpařku Nikolu Ogrodníkovou upínat mnohem intenzivněji. Zákonitě. Ve dvaatřiceti letech oplývá zkušenostmi, zdobí ji nádherný osobák 67,40 metru a především odhodlání naplno zúročit, co v ní dřímá.

Samotná závodnice armádního klubu Dukla chce být na roli Špotákové nástupkyně nachystána co nejlépe. ,,Mám obrovskou motivaci, i když si uvědomuju, že se po odchodu Báry ocitnu pod mnohem větším tlakem. Každopádně nechci, aby Česko přišlo o pověst ženské oštěpařské velmoci. Uvidíme, co z toho vzejde,“ říká vicemistryně Evropy z roku 2018.

,,Určitě bude zvláštní, že Bára v tom sektoru najednou nebude. Soupeřek je na světě dost. Každý rok se to mění. Někomu se daří víc, někomu míň. Ona ale byla stálicí, legendou. Pro atletiku toho udělala strašně moc. Ale takový je sportovní život,“ přidala osobní vyznání.

Letos nezářila, kvůli zdraví i technice

Ogrodníková letos nijak nezářila. Na mistrovství světa v Eugene skončila osmá (60,18 m), na evropském šampionátu v Mnichově až dvanáctá (54,48). Po sezoně, v níž se prala s technikou i délkou a intenzitou rozběhu, tedy měla o čem přemýšlet. S trenérem Janem Železným vše průběžně mapovali. ,,Úmysly byly jenom ty nejlepší. Správný timing ale bohužel nenaskočil,“ litovala. ,,Přibrala jsem pár kilo, byla silnější, rychlejší, ale v konci se vše nespojilo, jak jsme chtěli. Neletělo to. Proto jsme se rozhodli, že se vrátíme k původnímu, kratšímu rytmu,“ prozradila.

Na vině byly částečně i zdravotní trable. Ogrodníkovou sužovaly bolesti achilovek, trpěla záněty. Též doplácela na dozvuky prodělaných nemocí. ,,V Americe to na mě skočilo pár dní před závodem. Dokonce jsme zvažovali, zda vůbec nastoupím. Trenérovi jsem ale řekla, že jsem neletěla dvacet hodin, abych čekala další týden na cestu zpět. Vzhledem k okolnostem jsem ještě předvedla super výkon, vyždímala ze sebe, co se dalo.“

V Mnichově jí bohužel nevyšla obhajoba evropského stříbra z Berlína. ,,Šampionáty se konaly krátce po sobě. Nějaké následky nemoci v těle zůstat mohly, obzvláště v dnešní době, kdy se vším bojujete mnohem déle,“ vysvětluje možnou příčinu nezdaru.

Medaile na vrcholných akcích visely letos poměrně nízko. Žádné super výkony se nekonaly. ,,Štvalo mě, že jsem nebyla schopná hodit ,,blbých“ šedesát metrů. Furt jsem si v duchu říkala, že to není možné. Ale tak nějak se to v té naší disciplíně stane. I když se snažíte jakkoliv a máte natrénováno, tak to stejně neletí. Spojení s technikou je ohromně důležité. Bohužel jsem se v tomto směru hledala,“ přiznala.

Do přípravy s čistou hlavou

Momentálně už s čistou hlavou zahájila přípravu na novou sezonu, jejímž vrcholem bude srpnový světový šampionát v Budapešti. ,,V pauze mě dávala do kupy nová fyzioterapeutka. Změnily jsme určité vzorce související s možným přepnutím achilovek. Jsem odpočatá a zdravá. Hlavně aby to vydrželo,“ přeje si. ,,Teď absolvujeme ve Špindlerově Mlýně druhý týden hrubé přípravy. Děláme hlavně objemové věci. Tělo tím připravujeme na intenzivnější zátěž, která přijde později. Věřím, že v příštím roce ze sebe dostanu to nejlepší.“

TEXT: ASC Dukla/Pavel Král

FOTO: ASC Dukla a CPA

Pokračujte ve čtení