Jako Gott. Nečekal jsem to, vtipkoval Kostelecký po úspěchu v Maroku. Vsadil na risk, děkoval i parťákovi Vaňkovi

Po dopingové kontrole trpělivě odepisoval na řadu SMS, které přišly v návaznosti na úspěšné vystoupení při Světovém poháru v Rabatu, kde skončil druhý. Střelec David Kostelecký, dvojnásobný olympijský medailista v disciplíně trap, něco podobného na začátku sezony nečekal.

,,Karel Gott by to možná taky tak řekl. Jenže on to vždycky čekal, já fakt ne,“ vtipkoval po vydařené marocké misi osmačtyřicetiletý matador z Dukly Hradec Králové.

Pravdou je, že do Rabatu neodlétal v rozpoložení, které by dávalo naději na takto skvělý výsledek. Před dvěma týdny bral při SP v Egyptě až 27. příčku a ani následné tréninky v Holasicích s parťákem Pavlem Vaňkem neprobíhaly podle gusta.

Správný šampion ale umí zabrat v pravou chvíli. Kostelecký často zmiňované tvrzení potvrdil. Ač v prvním dni minul čtyři ze 75 terčů, dokázal následně celou kvalifikaci vyhrát. ,,Věděl jsem, že pokud chci mít nějakou šanci postoupit, musím v další fázi trochu zariskovat. Střílel jsem hodně rychle, bylo to hop nebo trop. Neměl jsem co ztratit a vyšlo to,“ přiblížil své nastavení olympijský vítěz z Pekingu 2008.

Nezměnil ho ani ve finále. Pozdní odpolední boj o medaile znepříjemňovaly ostré sluneční paprsky, foukal mírný vítr. ,,Nebyl to příjemný závod. I kvůli tomu jsem zvolil podobnou taktiku. Střelnice v Rabatu je docela těžká, ale asi mi nějakým způsobem sedí, když jsem tam byl druhý i vloni. Jsem za tenhle výsledek strašně rád,“ netajil.

Umění se namotivovat

Vzpomněl ještě jednu důležitou okolnost. Umění se namotivovat. ,,S Pavlem jsme se navzájem doplňovali a pomáhali si. Hecování nám velmi prospívá. Zvládli jsme to oba.“

To se potvrdilo i ve Vaňkově případě. I na druhém Světovém poháru skončil v Top 10 (v Káhiře 7., v Rabatu 9.). Dal si tak krásný dárek k dnešním 30. narozeninám. ,,Nebyl jsem úplně zdravý. Stejně jako David jsem do toho šel vabank. Na začátku druhého dne jsem se cítil nejlépe, ale paradoxně udělal nejvíce chyb. Naštěstí jsem to čistou poslední položkou zachránil,“ těšilo ho.

V poslední době zaznamenal obrovský progres. Spolupráce s Davidem Kosteleckým trvající druhým rokem mu jde k duhu. Na velkých akcích dokáže konkurovat absolutní špičce, z loňského mistrovství světa v Baku si přivezl i týmový bronz. ,,Před Davidem smekám. Je to borec a hlavně skvělý člověk. Moc mi se vším pomáhá. Přes všechny ty obrovské úspěchy na sobě pořád maká, je neuvěřitelnej,“ říká s obdivem.

Sedli si, semknuli se, říká trenér Ploc

Radost z úspěchů svých svěřenců má pochopitelně i oddílový trenér Kamil Ploc. ,,Kluci si sedli. David je tahoun, předává cenné zkušenosti. Pavel je dříč, svým nasazením mu vrací energii a chuť. Jsou z jednoho klubu. Tím, že spolu začali jezdit na velké závody, dávalo smysl, aby se více semknuli,“ přiblížil kouč důvody intenzivnější součinnosti.

I on se nyní modlí, aby jim forma vydržela co nejdéle. Především kvůli zisku kvalifikační místenky pro letní olympijské hry v Paříži. Možnosti přijdou na jaře dvě. Na dubnovém podniku v Kataru a poté při mistrovství Evropy v Itálii. ,,Pavel šel hodně do sebe. Nějaký rok už na sobě tvrdě maká, jeho výkonnost je čím dál stabilnější. David je profesionál každým coulem. Kéž by to jednomu z nich vyšlo,“ přeje si Ploc.

TEXT: ASC Dukla/Pavel Král

FOTO: ASC Dukla

Pokračujte ve čtení