Brokař Kostelecký a puškaři Nymburský, Smetana a Rampula míří na finále Světového poháru do Dauhá

Poslední závod sezony a ne ledajaký čeká nejlepší střelce planety v příštím týdnu v katarském Dauhá. Uskuteční se zde finále Světového poháru. Mezi vyvolenými neschází čtyři dukláci – brokař David Kostelecký a puškaři Petr Nymburský, František Smetana a Matěj Rampula.

David Kostelecký měl skvělý start do sezony. V lednu na SP v Rabatu skončil v disciplíně trap druhý a tučné body do žebříčku mu přitekly i za 15. příčku právě v Dauhá. V osmačtyřiceti letech se může chlubit také týmovými medailemi z mistrovství světa a Evropy. ,,Za mě se jedná o poměrně nešťastně zvolený termín. Sezona se tím velmi natahuje, na odpočinek skoro nezbývá čas. V polovině října by to bylo rozhodně lepší,“ netajil před odletem Kostelecký, olympijský šampion z Pekingu. Pro své tvrzení má pádné argumenty. Už 6. prosince míří na důležité předsezónní soustředění na Kypr, pauza na oddech bude tím pádem minimální. ,,V Dauhá se samozřejmě pokusím zastřílet co nejlépe, bude nás jen patnáct, což dává jistou naději se dobře umístit. Uvidíme, co z toho vzejde,“ poznamenal s upřímností legendární brokař Dukly Hradec Králové.

Za pozitivní považuje fakt, že se na stejné střelnici uskuteční na jaře příštího roku olympijská dokvalifikace. Česká republika má zatím zajištěné pouze jedno účastnické místo díky Jiřímu Liptákovi. ,,Vzhledem k tomu beru závod hlavně jako užitečný tréninkový kemp. V dubnu tady půjde o mnohem víc,“ řekl Kostelecký.

Velmi dobře si uvědomuje, že získat kvóta plac pro letní hry v Paříži, nebude vůbec snadné. ,,Jsou jen dvě možnosti. Na mistrovství Evropy a právě v Dauhá. Není to nereálné, ale stojím nohama na zemi. Střílí se o tři místa, čtvrté půjde získat z žebříčku. Usilovat o ně bude řada špičkových borců. Buď to vyjde, nebo ne.“

Puškař Petr Nymburský bude v Dauhá obhajovat vítězství z loňského finále SP v Egyptě. V třípolohové střelbě z libovolné malorážky patří coby vicemistr světa k velkým favoritům. ,,Těším se. Letos se bude závodit v malinko odlišném formátu. Připravený jsem, přestože kulová sezona skončila před dvěma měsíci,“ hlásil odhodlaně osmadvacetiletý člen Dukly Plzeň.

Nymburský je v posledních letech obrovskou stálicí puškařského sportu. O jeho všestrannosti svědčí i zlatá medaile ze srpnového světového šampionátu v Baku v neolympijské malorážce vleže. ,,Cítím se velmi dobře. Každý závod je výzvou. Střelnice v Dauhá by mi měla sedět. Fouká tam hodně, a mě náročné podmínky coby specialistovi na vítr hrají do karet,“ prozradil.

Jeho oddílový kolega František Smetana, bronzový medailista z letošního MS, se v Kataru představí ve vzduchové pušce na šedesát ran vstoje a Matěj Rampula v rychlopalné pistoli.

TEXT: ASC Dukla/Pavel Král

FOTO: CPA

Pokračujte ve čtení