Veslaři míří na mistrovství Evropy. Ve hře i čtyři posádky Dukly, největší nadějí lehký dvojskif Vraštil – Šimánek

První z veslařských vrcholů letošní sezony je za dveřmi. Ve slovinském Bledu startuje ve čtvrtek mistrovství Evropy. Ve hře budou i čtyři posádky armádního klubu Dukla Praha.

Největší naděje se zákonitě vkládají do lehkého dvojskifu. Miroslav Vraštil s Jiřím Šimánkem se dlouhodobě prezentují kvalitními výkony. Rozhodně se řadí k favoritům. ,,Nemá cenu se za něco schovávat. Kdybychom netoužili po medaili, byli bychom příliš skromní. Konkurence bude velká, ale i kluci už delší dobu patří do světové špičky,“ řekl před odjezdem do dějiště šampionátu trenér Michal Vabroušek. Jeho slova potvrzuje i výsledek z nedávného závodu Světového poháru v Záhřebu, kde české duo skončilo na druhém místě za Švýcary.

Dvojskif Jan Cincibuch s Jakubem Podrazilem si ve Slovinsku střihne první ostrý závod v sezoně. Na vině byly zdravotní komplikace Podrazila. ,,Kuba už je v pořádku. Tři týdny jsme kvalitně potrénovali. Evropa nám poslouží i jako příprava směrem k mistrovství světa, které je letos z hlediska kvalifikace na olympijské hry klíčové,“ poznamenal Vabroušek.

Velmi zvědavý bude také na výkon dvojky mužů ve složení Václav Baldrián – Lukáš Helešic. Ten se k vrcholovému veslování vrátil po dvouleté pauze. ,,Absolvovali jen kontrolní závody. Uvidíme. Věřím, že se budou závod od závodu zrychlovat. I u nich je výhledově v plánu atak kvóta placu pro olympiádu.“

Párová čtyřka, jež si při SP v Záhřebu ve slabší konkurenci připsala premiérový triumf v seriálu, se bohužel musí vypořádat s absencí Jana Potůčka. K Filipu Zimovi, Daliboru Nedělovi a Marku Diblíkovi tak usedne do lodi perspektivní mladík Jan Čížek. Trenér posádky Jan Navrátil je i kvůli zmíněnému faktu v odhadech zdrženlivější. ,,V Bledu se představí téměř kompletní světová špička. Nemoc Honzy Potůčka nám do karet nenahrála, ale musíme se s tím popasovat. Honza Čížek tak dostane příležitost se ukázat i mezi dospělými. Co se týká individuálních hodnot, je na tom výkonnostně velmi dobře. Věřím, že zapadne. Nálada v týmu je dobrá,“ prozradil Navrátil.

TEXT: ASC Dukla/Pavel Král

ILUSTRAČNÍ FOTO: CPA

Pokračujte ve čtení