Po krosovém titulu hodlá Kovář potvrdit formu i na mistrovství Evropy v Turíně

Doma neměl konkurenci. Na krosovém mistrovství republiky v Rumburku se Jáchym Kovář prezentoval suverénním výkonem, který ho nasměroval ke snadné obhajobě titulu. Běžec Dukly Praha nyní touží velmi dobrou formu potvrdit. V neděli 11. prosince bude české barvy hájit v Turíně  na mistrovství Evropy.

,,Rád bych vylepšil umístění z předchozího šampionátu v Dublinu,“ má jasno šestadvacetiletý sympaťák.

Co v reálu tato slova znamenají? V Irsku skončil Kovář na 59. místě, nyní se touží přiblížit první třicítce, přestože startovní pole bude znovu abnormálně nabité. ,,Kros je velice oblíbený. Setkávají se v něm elitní běžci různých disciplín, od osmistovky po maraton. Důkazem budiž loňský triumf olympijského vítěze Jakoba Ingebrigtsena,“ připomíná zlaté vystoupení norské atletické hvězdy.

Do karet by mu mohl nahrávat profil s několika stoupáními, vždyť na nedávném mistrovství světa v Thajsku obsadil 10. místo v běhu do vrchu nahoru-dolů. ,,Kéž by,“ přeje si. ,,V propozicích to tak stojí, ale leckdy se vše mění. Těžší desetikilometrová trať mi sedí rozhodně více,“ přitakává.

Suverénní prvenství na domácím šampionátu jej příjemně potěšilo, druhému v cíli nadělil 51 vteřin! ,,Byla tam celá naše špička, tak velký náskok jsem opravdu nečekal. Mně se navíc hlavní část sezony kvůli vleklé respirační viróze příliš nepovedla. Nevěděl jsem, zda budu vůbec schopný se vrátit s dostatečnou výkonností. Ale povedlo se.“

Úspěch z Rumburku dodává Kovářovi zvýšené sebevědomí. ,,Před nemocí jsem se v trénincích cítil výborně, věřil si na zlepšení osobních rekordů na dráhových tratích. Zdraví mě bohužel přibrzdilo. Teď jsem zpátky. V příští sezoně se zaměřím na klasického steepla. Jsem přesvědčený, že čas může jít výrazně dolů,“ říká vytrvalec, jehož dosavadním maximem na 3000 metrů překážek je hodnota 8:40,40.

Teď před ním ale stojí výzva v Itálii.

TEXT: ASC Dukla/Pavel Král

FOTO: Tomáš Edlman a Pavel Červinka

Pokračujte ve čtení