Ministryně obrany Jana Černochová se sešla s Davidem Svobodou. Společně pojedou za ukrajinskými vojáky

Ministryně obrany Jana Černochová se sešla s ředitelem ASC Dukla plk. Pavlem Bencem a trenérem a bývalým úspěšným pětibojařem npor. Davidem Svobodou kvůli jeho nevhodným výrokům v České televizi, které relativizovaly válku na Ukrajině a připouštěly účast ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách v Paříži.

Plk. Benc udělí za nedodržení předpisů Davidu Svobodovi písemnou důtku. „Voják má povinnost chovat se i mimo službu tak, aby neohrozil vážnost a důvěryhodnost ozbrojených sil,“ zdůvodnil své rozhodnutí.

Npor. Svoboda skončí v Komisi sportovců ČOV. „Dvojrole profesionálního vojáka a zástupce sportovců v komisi nejde dohromady, proto jsem se rozhodl na členství rezignovat. Nejsem advokát Ruska a mrzí mě, že má neobratná vyjádření mohla poškodit armádu a resort obrany,“ řekl David Svoboda.

Ministryně obrany toto řešení přivítala. „Ministerstvo obrany a armáda podporuje Ukrajinu a nesouhlasí s tím, aby ruští a běloruští sportovci startovali na olympiádě, když jejich ukrajinští kolegové umírají na frontě ve válce rozpoutané Ruskem a podporované Běloruskem. Tento jednotný postoj očekávám od všech vojáků. S panem Svobodou jsme o tom dlouze hovořili, s řešením jeho nadřízeného souhlasím a dohodli jsme se, že spolu pojedeme za ukrajinskými vojáky na Libavou. Abychom si společně vyslechli jejich příběhy o tom, čeho se Rusko na Ukrajině dopouští,“ uvedla ministryně obrany a předala mu plakát s portréty ukrajinských sportovců zabitých nebo pohřešovaných kvůli bojům na Ukrajině. „Nejde o postih za názor, ale za nedodržení toho, jak by měl profesionální voják na veřejnosti vystupovat,“ dodala.

TEXT: odbor komunikace MO

ILUSTRAČNÍ FOTO: archív MO

Pokračujte ve čtení