Legendární sportovci Emil a Dana Zátopkovi by oslavili 100 let

Přesně před 100 lety, 19. září 1922, se narodily legendy českého a světového sportu Dana a Emil Zátopkovi. Atletické hvězdy armádního klubu Dukla získaly v Helsinkách ve stejný den (20. července 1952) také zlatou olympijskou medaili. Emil v běhu na 5 kilometrů, Dana v oštěpu.

Vzali se 24. října 1948. Díky skvělým sportovním výkonům a skromnému vystupování se stali ohromně populárními i přes různá úskalí spojená s tehdejším politickým režimem.

Zátopek, svou ženou přezdívaný jako Ťopek, přivezl z olympijských her celkem pět medailí. Čtyři zlaté a jednu stříbrnou. Jako první člověk na světě zaběhl desetikilometrovou trať pod 29 minut. Celkově vytvořil 18 světových rekordů. Jeho manželka se rovněž mohla pyšnit rekordním zápisem, 1. června 1958 hodila na Strahově dřevěným oštěpem 55,73 metru (tato vzdálenost byla překonána už jen náčiním z umělé hmoty).  K olympijskému zlatu z Helsinek přidala ještě stříbro z Říma 1960.

Sovětská okupace v srpnu 1968 pobouřila stejně jako většinu země i manžele Zátopkovi. Zejména Emil se silně angažoval, za což se jako voják z povolání dočkal od nastupujících normalizátorů náležitého ponížení a potrestání. Byl vyloučen z KSČ, a propuštěn z armády i Dukly, kde byl zaměstnaný jako trenér. Šest let pak pracoval na vrtech u podniku Stavební geologie a přespával v maringotce. Veškeré informace o neslavnějším sportovním páru světa komunistický režim zakázal. Teprve po roce 1989 se Zátopkovi začali objevovat na veřejnosti a mohli se vrátit na pozice, které jim po zásluze náležely. Emil odešel z toho světa v roce 2000, Dana ho přežila o necelých dvacet let.

TEXT: ASC Dukla/pk/lan

FOTO: CPA

Pokračujte ve čtení