Mistrovství Evropy ve vodním slalomu: kajakář Krejčí má v hlídkách zlato, Beková a Fišerová bronz

Páté místo vybojovala na evropském šampionátu ve vodním slalomu ve slovinském Tacenu v kategorii K1 Tereza Fišerová z armádního klubu Dukla. Místo ve startovní listině na olympijských hrách v Paříži si však zajistila vítězka kvalifikace Antonie Galušková, která ve finále obsadila osmé místo. Cenné kovy pak brali dukláci v hlídkách.

Ze tří kajakářů Dukly postoupila v individuálním závodě do dvanáctičlenného boje o medaile pouze Fišerová z osmého místa, ale ta po nevydařené domácí nominaci již o místo pro Paříž bojovat nemohla. Kvalifikaci kajakářek vyhrála naprosto přesvědčivě, o téměř pět vteřin, česká reprezentantka Galušková. Naopak neuspěla Kateřina Beková, ve stejné kategorii mužů neprošel z kvalifikace ani Jakub Krejčí.

Jediná konkurentka Galuškové v boji o nominaci na OH Beková v kvalifikaci vypadla, a tím bylo rozhodnuto. Debutantce na velké seniorské akci Bekové se kvalifikační jízda nepovedla a bylo jasné, že to na finále stačit nebude. Nakonec obsadila 27. příčku. K ohrožení Galuškové přitom potřebovala být nejlepší Češkou a získat nejhůře stříbro.

Fišerová zajela finále čistě, na bronzovou pozici jí po bojovném výkonu nakonec scházelo pouze 1,35 vteřiny.

Ve finále kajakářů postoupil ze druhé příčky obhájce titulu Jiří Prskavec, z jedenáctého místa se kvalifikoval evropský šampion z roku 2021 Vít Přindiš. Naopak sedmnáctý Ondřej Tunka a čtyřiadvacátý Jakub Krejčí skončili v kvalifikaci. Medaili nevybojoval ani jeden z českých kajakářů. Jiří Prskavec po velké chybě na trati skončil devátý, Vít Přindiš byl pátý.

Výrazně úspěšnější byli čeští reprezentanti v závodě hlídek. Jakub Krejčí spolu s Jiřím Prskavcem a Vítem Přindišem vystoupili na nejvyšší stupeň, a hned dvě závodnice Dukly Kateřina Beková a Tereza Fišerová, s nimiž jela Antonie Galušková, získaly bronz.

Výsledky:

K1 – muži: 1. De Gennaro (It.) 86,56 (2 trest. sekundy), 2. Leitner (Rak.) -2,96 (0), 3. Chiarello (Švýc.) -3,87 (0), … v kvalifikaci 24. Krejčí (ČR).

Ženy: 1. Zwoliňská (Pol.) 95,77 (0), 2. Paňková (SR) -4,95 (0), 3. Franklinová (Brit.) -6,53 (0), …5. Fišerová -7,88 (0), v kvalifikaci 27. Beková (obě ČR).

Hlídky K1:

Ženy:

1. Slovinsko 124,55, 2. Francie +7,27, 3. ČR (Galušková, Beková, Fišerová) +9:22.