Střelce Nymburského s Blažíčkovou čeká finále Světového poháru. Na TOP akci jsou natěšeni

Jsou natěšeni, přestože se jim sezona značně protáhla. Poprvé v kariéře si sportovní střelci Petr Nymburský a Veronika Blažíčková vybojovali možnost startu ve finále Světového poháru konaného jako ISSF President’s Cup. Ten se příští týden uskuteční v egyptské Káhiře.

,,V předchozích letech mi účast několikrát těsně unikla, teď to konečně vyšlo,“ libuje si sedmadvacetiletý člen plzeňské Dukly. Podobné pocity sdílí i jeho oddílová kolegyně. ,,Je to taková třešnička na dortu a odměna za skvělou sezonu.“

Nymburský se představí v libovolné malorážce na 3×20 ran, která mu v polské Vratislavi vynesla titul mistra Evropy. Teprve devatenáctiletá Blažíčková ve sportovní malorážce na 50 metrů, v níž slavila na stejném šampionátu stříbro. V každé olympijské disciplíně startuje na rozdíl od běžných závodů pouze dvanáct nejlepších střelců podle světového žebříčku.

Je výhodou, že startovní pole nebude tak početné?

Petr Nymburský (PN): Ukáží se tam soupeři, kteří na vrcholných soutěžích prokazovali dlouhodobou a hlavně velmi dobrou výkonnost. Všichni umí svoje řemeslo výborně.

Veronika Blažíčková (VB): Bylo pro mě trošku překvapení, že jsem se mezi nejlepšími udržela. Hodně si toho vážím. Půjde o přehlídku kvality. Sama jsem zvědavá, jak to dopadne. Každopádně se ničeho a nikoho nebojím.

Jaká je aktuální forma? Nepociťujete na sobě ze sezony, která je opravdu dlouhá, únavu?

PN: Je neskutečně dlouhá a náročná. Za svoji kariéru jsem něco podobného nezažil. Nejvtipnější na tom všem je, že se už v současnosti rozběhla další sezona – vzduchovková. Člověk se s tím musí popasovat. Přesto se cítím být ve výborné formě. V tréninku vše funguje, tak uvidíme na místě.

VB: Bylo toho opravdu už moc, proto jsem si dala pár dní volna. Věnovala se škole a s přípravou začala až o víkendu. Sama jsem zvědavá, jak mi to půjde.

Jedná se o prestižní podnik. Půjde střílet s čistou hlavou?

PN: Tady může samozřejmě nastat problém. Cítím, že jsem unavený. Odpočinek od stresů, kterými před i během závodů procházíte, by se hodil. Ale nebyl prostor. Tohle si nesmím připouštět.

VB: Mám jistou výhodu, s čistou hlavou zvládám střílet pokaždé.

Střelnici jste si mohli pořádně vyzkoušet při říjnovém mistrovství světa. Sedí vám?

VB: Je náročná. Často se nestává, že by tam nefoukalo.

PN: Souhlasím. Také za mě je velmi složitá. Když se ztratíte ve větru, nastane problém. Startuje nás ale jenom dvanáct. Měla by být tudíž spravedlivá, protože podmínky budou velmi podobné pro všechny.

Tentokrát se vyhnete eliminaci. Z kvalifikace postoupí do finále osm nejlepších. Půjde určitě o velkou výzvu v bojích o medaile nescházet, že?

PN: Chci z toho mít hlavně dobrý pocit i zážitek. Rád bych si ze závodu odnesl jen to hezké. Prostě vědět, že jsem střílel tak, jak jsem si naplánoval.

VB: Přáním je mezi osmičku proklouznout. Šance je veliká. Pak už se může stát cokoliv.

Oba za sebou máte skvělý rok. Dařilo se vám v individuálních soutěžích, i v týmech. Ke všemu jste pro Českou republiku vystříleli kvalifikační místa pro olympijské hry v Paříži. Bude ve vašich myslích tato sezona nezapomenutelně zapsána?

VB: Asi si založím speciální deníček a všechno si tam pečlivě zaznamenám. Nebo si první velké úspěchy mezi ženami nechám vytetovat někam na tělo. (směje se) Byla to fantazie, ale člověk nesmí spát na vavřínech. Dál na sobě musím tvrdě pracovat. Hlavně na vzduchovce.

PN:  Třeba to ještě vyšperkujeme. (směje se) Uvidíme, co se povede také v následujících sezonách. Byl bych rád, aby tyto úspěchy nebyly vztahovány pouze na jednotlivce. Letos vše probíhalo fantasticky také díky celému týmu. Daří se nejen mě, ale i dalším, což je skvělé.

Určitě máte na mysli Jiřího Přívratského, který v Egyptě nastoupí ve stejné disciplíně. Co vaše rivalita?

PN: S Jirkou jsme velcí kamarádi. Že tam budeme dva, považuji za obrovskou výhodu. Česká republika bude mít o to větší šanci na dobrý výsledek.

Veronika Blažíčková si účast mezi nejlepšími střelci světa zajistila v pouhých devatenácti letech. Může být pro Českou republiku novou Kateřinou Emmons?

PN: (směje se) Ještě brzo hodnotit, každopádně má skvěle našlápnuto. Je velmi šikovná. I v jejím případě bude ale hodně záležet na týmu, který ke zlepšování výkonnosti strašně moc potřebujete.

TEXT: ASC Dukla/Pavel Král

FOTO: ASC Dukla a CPA

Pokračujte ve čtení