Fantazie. Michal Novák si po úžasném výkonu dojel pro první pódium! Ve Finsku skončil na volné dvacítce druhý

Na světový pohár ve finském středisku Ruka nikdy nezapomene Michal Novák. Sedmadvacetiletý závodník Dukly Liberec po loňském čtvrtém místě v závodě elitního seriálu povyskočil v závodě na 20 km volně s hromadným startem na druhou příčku. Ve finiši nevyzrál jen na Nora Jana Thomase Jenssena.

Na tento okamžik české klasické lyžování čekalo od roku 2013, kdy na stejném místě slavil vítězství Lukáš Bauer. Michal Novák v nahrávce pro média dokonce přiznal, že měl vyhrát.

Co pro vás znamená stříbrný stupínek na pódiu?

Je to hlavně velké zadostiučinění a samozřejmě obrovský úspěch, i když jsem v cílové rovince udělal poměrně velkou chybu. Myslím, že jsem měl vyhrát. Je to poučení pro příště a věřím, že to padne. Ve finiši jsem zbytečně nechal Jenssena, aby mě přeskočil. To mě mrzí, ale pro české lyžování je druhé místo velkým úspěchem a povzbuzením. Zároveň je to také ukázka toho, že když se tým spojí dohromady a všichni jsou trpěliví, tak to jde. A doufám, že to půjde i v budoucnosti.

Popište, jak se závod vyvíjel?

Ze začátku bylo pro mě tempo velice komfortní. Snažil jsem se ve skupině šetřit síly a jet uvolněně, i když byla šílená zima. Hlavně ve sjezdu jsem mrznul. Pak se zrychlilo, ale nástupy jsem dokázal poměrně dobře zachytávat. Říkal jsem si, kdy ti Norové ještě víc zrychlí nebo udělají něco navíc? Jenže se skoro nic nestalo. V posledním kole zvyšoval tempo Brit Musgrave, ale dalo se to v pohodě uviset. Ve finiši jsem se cítil dobře, chtěl jsem si Jenssena vychutnat, ale nahoře na stadionu jsem to bohužel zbytečně moc pustil.

Jak jste vnímal povzbuzování fanoušků?

Vždycky, když přijde hodně lidí a vytvoří pravou závodní atmosféru, tak to člověku pomůže a nabudí. Jsem pak trochu v tranzu a euforii. I když je mrazivé počasí, jsem rád, že máme tolik fanoušků.

Byl to pro vás den D, kdy se všechno sešlo?

Úplně tak to nebylo. A to z jediného důvodu, že jsem to ve finiši neprovedl úplně stoprocentně. Desítku si dát nemůžu, ale na devítku to bylo. Co se týká lyží, tak to bylo mezi devítkou a desítkou. Běžecké lyžování je týmová práce a dneska se to od všech téměř sešlo.

Loni jste se dostal nejvýš na čtvrté místo, letos jste hned při prvním víkendu na dvacítce dojel druhý. Myslíte na nejvyšší stupínek?

Budu potřebovat podporu. Ať lidi sledují běžecké lyžování a Michala Nováka. Když budou fandit, tak se to povede.

TEXT: ASC Dukla/lan

ILUSTRAČNÍ FOTO: Barbora Reichová

 

Pokračujte ve čtení