Dráhař Bábek myslí před ME vysoko. Stát na pódiu je vždycky nádherný pocit, říká

V jeho bohaté sbírce úspěchů se vyjímají i dva tituly mistra Evropy. Z keirinu (2016) a kilometru s pevným startem (2020). Dráhový cyklista Tomáš Bábek míří s odvážnými cíli i na další kontinentální šampionát do Mnichova, přestože nedávno oslavil už pětatřicáté narozeniny! ,,Stát na pódiu je vždycky nádherný pocit, bylo by skvělé do medailové sbírky zase něco přidat,“ netají ambice jeden z nejlepších českých dráhařů novodobé historie.

Do akce půjde člen Dukly Brno poprvé už v pátek 12. srpna, kdy ho čeká týmový sprint. Dále se představí na kilometru s pevným startem (14. srpna) a v keirinu (16. srpna).

Ač ho v posledních týdnech potrápily virózy, je přesvědčen, že natrénováno má. ,,Už se cítím dobře. Forma není špatná,“ ujišťuje. ,,Hodně samozřejmě bude záležet i na štěstí a výkonnosti soupeřů,“ usmívá se.

Rovněž se bude muset vyrovnat se specifickou a hlavně kratší dráhou, jež se narychlo montovala v hale na výstavišti. ,,Na takové se normálně nezávodí. Má jen 200 metrů. Je to klopené na 44 stupňů, což je z mého pohledu trochu málo,“ přemítá.

Vyplývá z toho zásadní věc. Ovál skýtá především pro hromadné disciplíny poměrně velké nebezpečí.  ,,Technicky to bude velmi náročné,“ souhlasí Bábek. ,,Někteří olympionici dokonce kvůli tomu nestartují. Z tohoto hlediska půjde o velice zajímavý šampionát.“

On sám je na ostré lokty zvyklý. Vždyť část kariéry prožil v Japonsku, kde v drsných podmínkách jezdil vyhlášenou keirinovou ligu. ,,Teoreticky by mi to sedět mohlo. Mám toho hodně za sebou. Na druhou stranu může některý ze soupeřů chybou shodit celý balík. Pak nenaděláte nic,“ krčí rameny.

Přestože před necelými dvěma roky triumfoval v Plovdivu na kilometru s pevným startem, věří si nejvíce právě v keirinu. ,,Na dvoustovce jsem dlouho nezávodil, ale těším se na to. Už v pátek nás čeká týmový sprint, keirin a pevný kilometr až poté. Musím využít každé chvíle, abych se s dráhou sžil co nejdříve.“

V červnu Tomáš Bábek oslavil 35 let, mladší soupeře však hodlá nadále prohánět. ,,Skončit, když jste na vrcholu, není úplně špatné. Považuji to za obrovské umění a klaním se těm, kteří to dokázali. Já to zatím nechávám otevřené. Teď je přede mnou mistrovství Evropy, bylo by skvělé do medailové sbírky zase něco přidat,“ přeje si matador české dráhové cyklistiky.

TEXT: ASC Dukla/Pavel Král

FOTO: Ulf Schiller

Pokračujte ve čtení