Bývalý absolutní mistr světa v parašutismu Libor Jiroušek převzal Kříž obrany státu

Čtyři desítky osobností dnes na Vítkově vyznamenala ministryně obrany Jana Černochová za přínos pro Českou republiku a její armádu. Stalo se tak u příležitosti 105. výročí založení samostatného československého státu. Kříž obrany státu MO ČR z jejích rukou převzal také kapitán Libor Jiroušek, bývalý reprezentant ČR v parašutismu, absolutní mistr světa z roku 2008.

Pojďme si jen ve stručnosti připomenout bohatou a úspěšnou kariéru současného vedoucího trenéra parašutistů ASO Dukly Prostějov. Ve čtyřiačtyřiceti letech toho dokázal opravdu hodně.

Na kontě má přes 12 000 seskoků! Na armádních a civilních šampionátech včetně mistrovství Evropy získal neuvěřitelných 59 medailí!

Právem je považován za českou parašutistickou legendu. Výjimečnosti dosáhl především v individuální akrobacii, chlubit se může i titulem absolutního mistra světa. ,,To byl asi největší zážitek. Povedlo se mi to na Slovensku v roce 2008, byla u toho i moje mamka. Jednalo se o jediný šampionát, na který se kdy vypravila, takže si to užila asi víc než já, protože mě v tomto sportu velice podporovala,“ prozradil v knize LEGENDY 75, kterou Dukla nedávno vydala u příležitostí 75. výročí založení armádního vrcholového sportu.

V současnosti je Jiroušek úspěšným trenérem. Na nedávném mistrovství Evropy v italské Ravenně získali jeho svěřenci šest medailí! V polovině listopadu je ve Spojených arabských emirátech ještě čeká poslední letošní závod Světového poháru v přesnosti přistání. Tak držme palce!

TEXT: MO a ASC Dukla/Pavel Král

FOTO: Jan Schejbal

Pokračujte ve čtení