Müller zakončil sezonu na MČR třemi starty během tří hodin! Cení si stabilní formy a hlavně dosažených časů

Dělal, co mohl. Na mistrovství republiky družstev v Táboře si specialista na čtvrtku překážek Vít Müller střihl během necelých tří hodin hned tři (!) disciplíny. Nad ploty neměl konkurenci, na hladké dvoustovce skončil druhý v osobním rekordu a k vítězství pomohl štafetě na 4×400 metrů. Přesto nakonec atleti Dukly skončili těsně druzí za Univerzitou Brno.

,,Mrzí mě, že to uteklo o pouhých devět bodů. Mít tam o dva sportovce víc, slavili bychom my,“ je přesvědčen osmadvacetiletý rodák z Nymburka. ,,Brno bylo v Táboře v o něco lepší sestavě. Nám někteří lepší závodníci scházeli. I tak jsme byli blízko,“ konstatoval.

Müller nedělní odpoledne odstartoval krátce před třetí hodinou. Čtyřstovku překážek prolétl ve velmi dobrém čase 49,41 a vedle tučných bodů získal i výkonnostní bonus. Formu záhy potvrdil i na dvoustovce, na níž si vytvořil osobní rekord (21,00). ,,Když už to jednou za čas jdu, tak je poměrně jednoduché si ten osobák vylepšit. Ke všemu v lehkém protivětru, takže paráda“ poznamenal s úsměvem. Na závěr pak zvládl i štafetu. ,,Naposledy jsem něco podobného absolvoval, když jsem byl o dost mladší. Také to míň bolelo.“

Obavy z možného zranění při velmi nakumulovaném programu jej neprovázely. ,,V teplých podmínkách jsem se toho nebál. Byl to poslední závod sezony. S trenérem (Jiří Kmínek) jsme se rozhodli, že zkusíme pro Duklu urvat co nejvíce bodů. Tenhle plán vyšel myslím velmi dobře,“ líčil spokojeně.

Stabilní výkonnost prokazoval Müller v celé sezoně. Asi největší radost prožil při červnovém republikovém šampionátu ve Zlíně, kde pokořil ostrý limit pro start na olympijských hrách v Paříži (48,41). ,,Toužil jsem po tom už v rozběhu. Dal jsem do toho všechno, ale o půl vteřiny to nevyšlo. Před finále jsem už nevěděl, co změnit. Jen jsem lehce upravoval kroky a najednou to tam bylo.“

Velmi si pochvaloval i opravný běh na olympiádě, kde dosáhl kvalitního času 48,96. ,,Běžet pod devětačtyřicet, je vždycky super. Nejsem závodník, který dokáže úplně to nejlepší předvést na takto významné akci. Většinou bývám dost nervózní a v konci mi to bere hodně síly. Snažím se s tím pracovat. Mám to od přírody. Výkonu z Paříže si proto opravdu cením.“

Atlet Dukly zvládl od 11. května celkem osmnáct ostrých venkovních startů, čtvrtku překážek z toho běžel třináctkrát. ,,Vytíženost byla velká. S tím, co jsem na dráze předvedl, jsem spokojen. Hlavně pak s dosaženými časy,“ říká bez váhání.

Po odpočinku se další Müllerovy touhy budou upínat k mistrovství světa v Tokiu. Kvalifikačním kritériem je čas 48,50. ,,Limit na olympiádu letos splnilo 37 běžců ze čtyřiceti, což vypovídá o ohromné kvalitě. S Tokiem to bude podobné. Ale udělám maximum, abych to dal.“

TEXT: Pavel Král