KONTAKT
Císařská louka 3353, 15000, Praha 5, Smíchov
tel.: 973 296 263
mobil: 777 894 689 , 725 519 223
e-mail: syneko@dukla.army.cz
web: ascdukla.com
NÁŠ TÝM
Vedoucí trenér: mjr. Ondřej Synek
Tajemník: Jana Hellerová
HISTORIE ASO VESLOVÁNÍ DUKLA PRAHA
Začátky armádního veslování jsou spojeny se vznikem ATK v roce 1948 a se jménem trenéra Hvězdy. Veslaři tehdy trénovali na Smíchově v loděnici Důstojnického klubu vodních sportů. V roce 1955 byla postavena nová loděnice, kterou užívali společně kanoisté a veslaři. V roce 1956 se příslušníci ÚDA zúčastnili olympijských her v Melbourne.
Po přemístění do Terezína družstvo v letech 1957-1962 jako Dukla Terezín a později Dukla Litoměřice slavilo první velké úspěchy – Václav Kozák spolu s MUDr. Pavlem Schmidtem vybojoval na OH 1960 v Římě na dvojskifu pro armádní veslování první a hned zlatou medaili.
V roce 1962 se veslaři vrátili do Prahy do dřevěné loděnice na špici Císařské louky. Za ústřední postavu této éry je právem pokládán nestor našeho veslování „dědek“ Vojtěch Hvězda, pod jehož vedením se armádní veslování v Dukle Praha nadlouho stalo páteří celé československé mužské reprezentace. Počty sportovců se postupně zvyšovaly, dařilo se sestavit posádky dlouhodobě úspěšné. Před rokem 1980 to byli ve dvojkách s kormidelníkem bratři Pavel a Oldřich Svojanovští, Karlové Neffe a Mejta, Josef Plamínek, Milanové Škopek a Doleček, ve čtyřkách s kormidelníkem posádka vedená Václavem Kozákem nebo dvojicí Otakar Mareček – Karel Neffe. Párové veslování proslavili kromě Kozáka i párová čtyřka a dvojskif, v nich se vystřídali postupně Jaroslav Hellebrand, Zdeněk Pecka, Václav Vochoska, Miloslav Laholík, Filip Koudela, Vladek Lacina a další.
Od roku 1985 po zřízení Střediska vrcholového sportu mládeže, velmi dobře pracovalo družstvo mládeže, jehož příslušníci uspěli i mezinárodně. V něm působili trenéři Vladimír Burda, Zdeněk Pecka, Karel Neffe, Jaroslav Starosta, Pavel Ondráček, Bohumír Čížek, z nichž někteří později přešli na trenérské posty k družstvu dospělých, stejně jako řada jejich svěřenců.
V devadesátých letech starší generaci závodníků vystřídali postupně další a neméně úspěšní Dušan Macháček, Michal Dalecký, Dušan Vičík, Michal Šubrt, Pavel Menšík, skifař Václav Chalupa a po zavedení kategorií lehkých vah Petr Kováč, Tomáš Kacovský a Michal Vabroušek.
Nelze se nezmínit o dvou „nejdéle sloužících“ sportovcích – kormidelnících Jiřím Ptákovi a Oldřichu Hejduškovi, Jiří Pták, účastník šesti OH má podíl nejen na úspěších posádek, které kormidloval, ale později i jako vedoucí starší trenér nebo organizační pracovník.
Počty titulů mistrů republiky dosahují dnes čísla blížícímu se pěti stům. Náš nejslavnější závod Pražské primátorky vyhrála Dukla 40x, od roku 1980 nepřetržitě 24 x za sebou i přesto, že se konkurence snažila sestavit posádku z nejrůznějších společenství i se zahraničními veslaři.
Trenérsky se o úspěchy nebo zisk medailí z ME (do roku 1973), MS (od roku 1962) a OH podíleli takové osobnosti, jako Václav Kozák, Jaroslav Starosta, Filip Koudela, Petr Lakomý, Karel Neffe, Zdeněk Pecka, Jiří Ulč, Bohumír Čížek.
Prostory ve čtyřicet let staré loděnici se stávaly postupně méně a méně vyhovujícími, v letech 1996-1997 se veslaři vyrovnali s ještě skromnějšími podmínkami v pronájmu v loděnici TJ Bohemians na protějším břehu Vltavy. Na základech původní loděnice vyrostla nová, moderní, poskytující sportovcům a od roku 2001 i sportovkyním zázemí umožňující kvalitní stravování, posilování, regeneraci a odpočinek, vhodné uložení lodí. Loděnici nepoškodily příliš ani povodně v srpnu 2002.
Další informace včetně výsledků o veslařském armádním oddílu najdete na těchto webových stránkách, v časopisech Duklasport, ročenkách, kalendáři a dále na Facebooku, Twitteru a Instagramu.