Armádní sportovní oddíl sportovní střelby Dukla Plzeň

Armádní střelecký stadion Plzeň, 326 00, Plzeň – Božkov

e-mail: duklaplzen@seznam.cz, bittner@atlas.cz, bondejs@atlas.cz

NÁŠ TÝM

Vedoucí trenér: Bohumír Pokorný
Tajemník: Magdaléna Havlíčková

HISTORIE ASO SPORTOVNÍ STŘELBY DUKLA PLZEŇ

Činnost armádních střelců byla zahájena v pražském ÚDA. V roce 1953 přišel zlom – nejlepší závodníci byli soustředěni na Pohořelci, tréninky absolvovali na Kobyliské střelnici a brzy tvořili jádro reprezentačního družstva. Svět šokovali v osmapadesátém pistoláři Vladimír Kudrna, František Maxa, Václav Trojan, kteří se stali mistry světa v disciplíně velkorážná pistole, Kudrna skončil v soutěži jednotlivců druhý. Puškaři Ladislav Červený, Vladimír Stibořík, Jaromír Vala a Ján Sivčák získali stříbrnou medaili v rychlopalbě armádní puškou na 300 m.

V roce 1962 byla za neuvěřitelných osmnáct měsíců dokončena výstavba Armádního střeleckého stadiónu v Plzni – Lobzích. Stadion byl otevřen slavnostně při konání Letní spartakiády spřá-telených armád. V roce 1963 se pražské družstvo střelců přestěhovalo do Plzně.

Po tokijské olympiádě převzal funkci vedoucího staršího trenéra Stibořík, pistoláře vedl František Maxa, puškaře Stanislav Čižmář. Mezi pistoláři vynikli Hynek Hromada, Jaroslav Ve-selý, bratři Vladimír a Milan Hykové a Ladislav Falta, mezi puškaři Antonín Schwarz, Jaroslav Navrátil a Jan Kůrka. Po letech tvrdé přípravy přišla i léta velkých úspěchů – medaile z evropských, světových mistrovství a olympijských her, padaly i evropské a světové rekordy. V šedesátých letech trojice puškařů Kůrka, Navrátil a Schwarz ovládala stupně vítězů na meziná-rodních soutěžích. Ladislav Falta se stal nejlepším pistolářem na ME 1969 v Plzni, Zdeněk Klíma a Jaroslav Veselý získali několik medailí na MS a ME.

Ve funkcích trenéra pistolových disciplin uplatňovali později své zkušenosti z úspěšné závodní činnosti Ladislav Falta a Jaroslav Veselý, ten předal žezlo Pavlu Šafránkovi. Po Čižmářovi se stal odpovědným za přípravu puškařů další bývalý závodník Jaromír Bureš.

Novodobou kapitolu úspěchů píší Dukle střelci na běžící terč. O rozvoj této mimořádně úspěšné disciplíny se zasloužil trenér DUKLY a reprezentace Vladimír Stibořík, sám úspěšný puškař (šestý na OH v Římě). První dosáhli mezinárodní úrovně Bohuslav Němeček a Bohumír Pokorný, později trenéři DUKLY i reprezentace. Jména Libor Tesař, Jindřich Svoboda, Ján Kermiet, Miroslav Januš, Luboš Račanský a Miroslav Lízal byla nebo dosud jsou ve sportovním světě pojmem. Tato skupina vozí v seniorské i juniorské kategorii po téměř dvacet let pravidelně medaile ze soutěží družstev i jednotlivců. Získala na MS a ME desítky medailí. Počínaje rokem 1983 nebylo ME, na kterém by střelci DUKLY Plzeň nezískali jak individuální, tak týmovou medaili. Střelci na běžící terč jsou historicky nejúspěšnější skupinou nejen ve střeleckém sportu, ale v našem sportu vůbec. Jen Račanský s Janušem vybojovali dohromady 128 medailí!

Nade všemi úspěchy však ční olympijské medaile – zlaté Jana Kůrky a Miroslava Vargy v libovolné malorážce vleže, stříbrná Ladislava Falty v rychlopalné pistoli, bronzové Luboše Račanského a Miroslava Januše ve střelbě na běžící terč.

Kádr DUKLY však tvoří i puškaři a pistoláři. V puškových disciplinách si v letech 1996 až 2000 držel vysokou úroveň Milan Mach (pátý na OH 1996), v pistolových pak Pavel Šafránek.

V posledních letech se střelci aktivně zapojují do armádních světových soutěží CISM. Každoročně v Plzni pořádaná soutěž CISM Regional má tradičně výbornou úroveň, o účast je ve světě značný zájem a tak počet účastníků musí být pořadateli omezován.

Postupně ze zdokonaluje prostředí, v němž se střelci připravují. Vybudována byla víceúčelová střelecká hala, moderní hala pro běžící terč (obě vybavené elektronickými terči), sauna, posilovna, garáže, rekonstruovány byly objekty restaurace a venkovní sociální zařízení. K zahájení ME 2003 se podařilo uvést do provozu novou halu pro finálové soutěže, která má i zázemí pro sdělovací prostředky.

Na LOH 2008 se nominovaly z Dukly Plzeň dvě ženy – Lenka Marušková (20. místo SpPi 30+30, 26. místo VzPi 40) a Michaela Musilová (34. místo SpPi 30+30, 35. místo VzPi 40). Na MS ve střelbě na běžící terč získali dvě zlaté medaile v soutěži družstev na 20+20 mix a 30+30 Miroslav Januš, Bedřich Jonáš a Luboš Račanský. Stříbro tato trojice přdala pak ve vzduchovce na BT 30+30, Januš  v VzBT 30+30.

Na mistrovství světa juniorů exceloval na běžící terč František Losos, který si odtud přivezl zlato, dvě bronzové a přidal s družstvem (stříbro). Na mistrovství Evropy juniorů zlato v družstvu, přidal stříbro a bronz v soutěži jednotlivců.Titul juniorské mistryně Evropy vystřílela i pistolářka Michaela Musilová, která se spolupodílela i na stříbře družstva. Pro plzeňskou Duklu přidali stříbro a bronz v družstvech ještě v LM Adam Hrabovský s Františkem Skalíkem.

V roce 2009 se sportovní střelba ASO Dukla Plzeň stali nejlepšími sběrateli medailí na MS, ME, MSJ, MEJ – celkem vystříleli 25 medailí (5-11-9). Mistry Evropy se stali – Miroslav Januš (BT 30+30), Milan Mach VT 300 družstva), Josef Fiala (RP družstva), Januš, Jonáš a Nikl (BT 20+20 mix). Juniorskými mistry Evropy se staliJindřich Dubový a Martin Pecháček v druž. VzPI 40. Sportovní střelci vytvořili i dva nové juniorské a dva seniorské české rekordy.

Celkem 11 medailí (2-2-7) přivezli ze světových soutěží v roce 2010. Lenka Marušková v SP 30+30 obsadila třetí místo, na stejném místě se umístila spolu s Michaelou Musilovou na podílu v družstvech SP 30+30. Juniorskou mistryní světa v družstvech se stala Nikola Mazurová.

Účastnická místa na OH 2012 si vystřílela v průběhu roku 2011 Lenka Marušková. Nejúspěšnějším střelcem sezony se stal střelec na běžící terč Miroslav Januš, který získal celkem 5 medailí na ME, z toho tři individuální a dvě v soutěži družstev. Na ME v kulových a vzduchových zbraních střelci získali nebo se podíleli na 13 medailích z celkového počtu 14 pro ČR. Na všech střelnicích v areálu byly vybudovány balistické clony v nákladu cca 23 mil. Kč. Bylo dokončeno akustické obložení 25metrové střelnice v hodnotě cca 3,5 mil. Kč. Byla opravena část betonového oplocení ve východní části 300metrového střeliště, střeliště BT 2 a střecha na univerzální střelecké hale v hodnotě cca 360 tis. Kč.

Na LOH 212 v Londýně startovala z ASO Plzeň pouze střelkyně Lenka Marušková, která se v disciplíně vzduchová pistole 40 ran umístila na 8. místě a ve sportovní pistoli 30+30 ran na místě třináctém. Na ME ve střelbě z kulových a vzduchových zbraní získali střelci ASO Dukla Plzeň celkem 5 medailí. Nejvíce se dařilo střelcům na běžící terč, kteří na samostatném MS ve Švédsku  vybojovali 3 zlaté a 1 bronzovou medaili.

Další informace včetně výsledků o střeleckém armádním oddílu najdete na těchto webových stránkách, v časopisech Duklasport, ročenkách, kalendáři a dále na Facebooku, Twitteru a Instagramu.