Kanoistika

Armádní sportovní oddíl kanoistiky Dukla Praha

KONTAKT

Císařská louka 1, 150 00 Praha 5 – Smíchov
tel.: 973 296 267
mobil: 777 336 361
e-mail: dukla.kanoistika@gmail.com
web: www.duklasport.cz

NÁŠ TÝM

Vedoucí trenér: Petr Náprstek
Tajemník: Tomáš Odvárko

 

HISTORIE ASO KANOISTIKY

Kanoistika se stala součástí armádního sportu v ATK v roce 1948. Vlastní oddíl kanoistiky byl založen v letech 1950-1951, předtím jednotlivci působili v rámci jiných sportů. Trenérsky a organizačně oddíl vedl závodník Lubomír Vambera, který sám byl na OH v Helsinkách šestý na K1 1000 m. V roce 1952 přišel úspěšný sportovec a pozdější dlouholetý trenér František Čapek. K tréninku sloužila loděnice Důstojnického klubu vodních sportů na Císařské louce na Smíchově.

V roce 1955 se na sousedním pozemku podařilo dokončit novou loděnici lépe vyhovující rozvíjející se činnosti kanoistů i veslařů, kteří ji užívali společně. Kvalitní podmínky a náročná příprava vedla již v tomto období k úspěchům, kanoisté i kajakáři startovali na MS a OH.

Po rozhodnutí o odchodu kanoistiky z Prahy do Litoměřic v roce 1956 do podmínek blízkých bojovým útvarům znamenalo vážnou existenční krizi, hrozilo dokonce ukončením činnosti. Nejsložitější etapa kanoistiky naštěstí trvala jen krátce – v roce 1959 se podařil návrat do Prahy, byť loděnice byla využívána oddílem Žižka Praha.

Oddílu se dostalo podpory armády, rozšiřoval se počet sportovců a trenérů a narůstaly i sportovní úspěchy. Rudolf Pěnkava přivezl stříbrnou medaili z MS 1966. Na OH se svým umístěním přiblížili k medailím Jiří Čtvrtečka – čtvrtým v Mexico City a Ladislav Souček pátým místem v Mnichově.

V roce 1976 zahájili trenérskou činnost v Dukle kajakář Ladislav Souček a kanoista Jiří Čtvrtečka, poté co ukončili závodní činnost po OH v Montrealu. V roce 1978 předal vedoucí trenérskou funkci František Čapek Součkovi. V letech 1985-1993 působil v trenérské funkci bývalý úspěšný kajakář Viktor Podloucký.

Trenér Čtvrtečka připravil na vrcholné soutěže řadu výborných kanoistů, mezi nimiž se nejvýrazněji prosadili Petr Procházka, Alan Lohniský, Jan Bartůněk, Tomáš Křivánek, Waldemar Fibigr a Pavel Bednář. Mezi kajakáři vedenými trenérem Součkem se mezinárodně prosadili postupně Tomáš Suder, Vladimír Dolejš, Pavel Havelka, Miloš Reich, Jan Boháč a Attila Szabó, který přivezl stříbrnou a bronzovou z Duisburgu v roce 1987 a zlatou z Plovdivu v roce 1989. V témže roce byl vyhlášen nejlepším sportovcem republiky.

V roce 1985 po zřízení Střediska vrcholového sportu mládeže bylo Armádní sportovní družstvo kanoistiky rozšířeno o družstvo mládeže. Jeho trenérem se stal kajakář Vratislav Odvárko, od roku 1993 i kanoista Jiří Vrdlovec a od roku 2001 Martin Otáhal. Družstvo se stalo potřebnou základnou pro doplňování oddílu.

V době výstavby nové loděnice kanoisté a kajakáři využívali pronajaté prostory v loděnici Sparty na protějším břehu Vltavy. Od roku 1997 se znovu usadili spolu s veslaři v moderní, všestranně vybavené loděnici, postavené na místě původní, která byla zbořena.

Další informace včetně výsledků o kanoistickém armádním oddílu najdete na těchto webových stránkách, v časopisech Duklasport, ročenkách, kalendáři a dále na Facebooku, Twitteru a Instagramu.

© 2019 Všechna práva vyhrazena | Vytvořila webnika.cz - Veronika Petříková