Cyklistika Praha

Armádní sportovní oddíl cyklistiky Dukla Praha

KONTAKT

Pod Juliskou 1, 160 44 Praha 6 – Dejvice
tel.: 973 203 847
mobil: 777 262 021
e-mail: info@duklacycling.cz
web: www.duklacycling.cz

NÁŠ TÝM

Vedoucí trenér: Viktor Zapletal
Tajemník: Ivana Thun

HISTORIE ASO CYKLISTIKY PRAHA

Jedním ze sportů, který byl rozvíjen v armádě od samého začátku byla cyklistika. Výkonnější sportovce se podařilo soustředit u Posádkového velitelství Velká Praha už v polovině roku 1946. V roce 1949 se setkáváme v ATK s takovými osobnostmi jako Vladimír Čapek, Jaroslav Šmíd, Zdeněk Štěpánek, Emanuel Krejčů, Antonín Veverka, Jan Veselý, Vlastimil Růžička, Luboš Puklický, Milan Perič, Karel Kuneš, Karel Nesl, Alois Nachtigal, Vladimír Kolář, František Poživil. Příslušníci armády dosahovali velkých úspěchů na nejvýznamnějším etapovém závodě ve střední Evropě, na Závodu míru. Jan Veselý dokázal v roce 1949 Závod míru vyhrát, Vlastimil Růžička byl v následujícím roce třetí a Veselý čtvrtý. V roce 1952 Veselý obsadil druhé místo.

Oddíl reprezentantů se dělil na družstva cyklistů dráhařů a silničářů. Opět se zde setkáváme se jmény, které pro cyklistiku byla a jsou pojmem: Jaroslav Cihlář, Jan Kněžourek, Karel Machek, Ladislav Fouček, Jiří Nouza, Zdeněk Klich, Jenom v roce 1953 překonali dráhoví cyklisté 12x československý rekord. Zajímavostí jistě je, že někteří cyklisté dosahovali vynikajících výsledků v rychlobruslení, které provozovali jako doplňkový sport v zimě (Bohumil Doubek, Bohumil Jauris, Stanislav Ložkov a Jiří Opavský).

Po zrušení ÚDA v květnu 1956 byla armádní sportovní družstva dislokováno při častých organizačních změnách v Brně, Pardubicích, Lounech, Českém Krumlově, Trenčíně a Bratislavě. Rozmístění jednotlivých družstev bylo uskutečněno hlavně z důvodů výchovných a výcvikových.

V říjnu 1974 došlo k přeložení družstva dráhařů Dukly Brno (předtím Pardubice) do Prahy. Velitelem a starším trenérem byl jmenován por. Pavel Jirkovský. Družstvo tvořili mimo jiné závodníci: Petr Kocek, Jaromír Doležal, Vladimír Vačkář, Miroslav Vymazal, Zdeněk Adámek, František Vašíček, Zdeněk Hebeda. Družstvo mělo působiště v Praze na Julisce a využívalo betonové dráhy na Třebešíně.

Od únoru1975 zastával funkci trenéra ASD cyklistiky Pavel Vršecký, dalšími trenéry byli Tomáš Čapek, někdejší závodníci Karel Randák, Roman Čermák, později krátce Martin Penc. Se jménem Pavla Vršeckého jsou spojeny největší úspěchy dráhařů – stihačů. V následujících letech vybojovali jeho svěřenci několik medailí na MS. Igor Sláma zvítězil v roce 1979 na Mistrovství světa v Holandsku v bodovacím závodě. V roce 1980 na olympijských hrách v Moskvě vybojovalo bronzovou medaili kvarteto v sestavě Teodor Černý, Igor Sláma, Jiří Pokorný a Martin Penc. Následující rok na MS v Brně jezdci Martin Penc, Jiří Pokorný, František Raboň a Aleš Trčka obsadili ve stíhacím závodě družstev třetí místo. V roce 1983 v Zurichu družstvo vybojovalo opět bronzové medaile. Na MS v italském Bassanu získal titul mistra světa v bodovacím závodě Martin Penc. O rok později kvarteto Pavel Soukup, Aleš Trčka, Svatopluk Buchta a Teodor Černý vyhrálo zlatou medaili na dráze v Colorado Springs. O rok později získali stíhači další bronzovou medaili.

V roce 1980 překonal příslušník ASD CY Karel Randák na pražském velodromu světový rekord na 100 km. V letech 1975 až 2002 se závodníci Dukly stali 126 x mistry republiky!

Počínaje rokem 2002 je vedoucím starším trenérem Jan Kopač, družstvo je zaměřeno na starty v kategorii do 23 let. Na dráze mladé družstvo Dukly sesbíralo nespočet titulů a medailí na MČR.V roce 2001 získalo družstvo stíhačů zlato na ME v Brně. V roce 2002 vybojoval Michael Moureček titul Mistra ČR do 23 let v silničním závodě a Stanislav Kozubek získal stříbrnou medaili. Stříbro vybojoval také tým v časovce družstev. Družstvo cyklokrosařů získalo titul mistrů světa armádních týmů. Zdeněk Štybar vybojoval bronzovou medaili v závodě juniorů na cyklokrosovém MS v italském Monopoli. V roce 2003 na MČR na silnici zvítězilo družstvo Moureček, Kesl, Kozubek a Lazar. Na dráze vrátil Dukle titul ve stíhačce tým Dlouhý, Bláha, Hlaváč, Lazar.

Od sezóny 2003 družstvo působí v profesionálním pelotonu jako oficiálně registrovaný Trade Team III. divize u Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Realizační tým vedou Jan Kopač a František Raboň, závodníky jsou Jan Bejlek, Vojtěch Beran, Martin Bláha, Vojtěch Dlouhý, Libor Hlaváč Michal Kesl, Stanislav Kozubek, Ondřej Kubík, Petr Lazar, Michael Moureček Jan Novák, Richard Ondryáš, Albert Pance, Jakub Staněk, Pavel Šubrt, pro cyklokros František Klouček, Ladislav Šulc, Zdeněk Štybar.

V roce 2012 se bohužel nikdo z cyklistů ASO Praha na LOH do Londýna neprobojoval. Martin Bláha s Jiřím Hochmannem se ve dvojicích stali mistry Evropy. Jan Kadúch ve scratchi vyhrál ME do 23 let. Stříbro a bronz vyjela v discipínách 3 km jednotlivkyně a omnium na ME do 23 let Lucie Záleská.

Další informace včetně výsledků o cyklistickém armádním oddílu najdete na těchto webových stránkách, v časopisech Duklasport, ročenkách, kalendáři a dále na Facebooku, Twitteru a Instagramu.

© 2019 Všechna práva vyhrazena | Vytvořila webnika.cz - Veronika Petříková