KONTAKT
třída Gen. Píky 2, 613 00 Brno
mobil.: 724 048 850
e-mail: duklabrno@gmail.com, sportcsc@seznam.cz
web: www.duklabrnosprint.cz
NÁŠ TÝM
Vedoucí trenér: Svatopluk Buchta
Tajemník: Ema Kaňkovská
HISTORIE ASO CYKLISTIKY BRNO
Jedním ze sportů, který byl rozvíjen v armádě od samého začátku byla cyklistika. Výkonnější sportovce se podařilo soustředit u Posádkového velitelství Velká Praha už v polovině roku 1946. V roce 1949 se setkáváme v ATK s takovými osobnostmi jako Vladimír Čapek, Jaroslav Šmíd, Zdeněk Štěpánek, Emanuel Krejčů, Antonín Veverka, Jan Veselý, Vlastimil Růžička, Luboš Puklický, Milan Perič, Karel Kuneš, Karel Nesl, Alois Nachtigal, Vladimír Kolář, František Poživil. Příslušníci armády dosahovali velkých úspěchů na nejvýznamnějším etapovém závodě ve střední Evropě, na Závodu míru. Jan Veselý dokázal v roce 1949 Závod míru vyhrát, Vlastimil Růžička byl v následujícím roce třetí a Veselý čtvrtý. V roce 1952 Veselý obsadil druhé místo.
Oddíl reprezentantů se dělil na družstva cyklistů dráhařů a silničářů. Opět se zde setkáváme se jmény, které pro cyklistiku byla a jsou pojmem: Jaroslav Cihlář, Jan Kněžourek, Karel Machek, Ladislav Fouček, Jiří Nouza, Zdeněk Klich, Jenom v roce 1953 překonali dráhoví cyklisté 12x československý rekord. Zajímavostí jistě je, že někteří cyklisté dosahovali vynikajících výsledků v rychlobruslení, které provozovali jako doplňkový sport v zimě (Bohumil Doubek, Bohumil Jauris, Stanislav Ložkov a Jiří Opavský).
Po zrušení ÚDA v květnu 1956 byla armádní sportovní družstva dislokováno při častých organizačních změnách v Brně, Pardubicích, Lounech, Českém Krumlově, Trenčíně a Bratislavě. Rozmístění jednotlivých družstev bylo uskutečněno hlavně z důvodů výchovných a výcvikových.
V Dukle Pardubice působil jako od roku 1957 trenér olympionik Václav Machek. Soustředěna zde byla špička naší dráhové cyklistiky se zaměřením na stíhací discipliny. Ze známých jmen můžeme připomenout Františka Řezáče, Vladimíra Nováka a hlavně olympijského vítěze Jiřího Dalera.
V Dukle Louny vynikaly dráhové discipliny, silnice i cyklokros. Ze známých jmen uveďme Jaroslava Antoše, Jaroslava Kvapila, Helmuta Pichla, Pavla Krejčího, Pavla Vršeckého. Dukla Český Krumlov se z objektivních důvodů zaměřovala na silnici a cyklokros protože v okolí nebyla žádna cyklistická dráha.
ASD cyklistiky DUKLA Brno vzniklo v červenci 1957. Prvním velitelem a trenérem se stal čtyřiadvacetiletý František Jursa, předtím příslušník ÚDA Praha, olympionik z Melbourne, který pak zůstal na čele ASD celých 30 let. Po vystřídání ve funkci bývalým vynikajícím závodníkem Zdeňkem Dohnalem v roce 1987 pokračoval u ASD jako trenér mládeže až do odchodu do důchodu v roce 1993. Aktivní je však i nadále, když se již více jak 10 let podílí na činnosti TJ DUKLA Brno jako její předseda.
Družstvo působilo po celou dobu existence v Brně – nejdříve v Černých Polích, od roku 1958 v Židenicích, od roku 1970 v Řečkovicích, od roku 1990 ve Slatině.
Pod vedením trenéra a v počátcích také ještě závodníka Jursy se družstvo velmi brzo dostalo na špičku československé cyklistiky. Její závodníci dosahovali úspěchů na velkých etapových závodech nejen u nás, ale i v zahraničí. K největším výsledkům patří vítězství Jana Smolíka v Závodě míru v roce 1964, Vlastimila Moravce v roce 1972, Jána Svorady v roce 1990 a vítězství Miloše Hrazdíry (3x), Jiřího Škody (3x), Miroslava Sýkory (2x),Vlastimila Moravce,Tomáše Sedláčka a Miroslava Liptáka v závodě Okolo Slovenska. Nelze přehlédnout ani mnohonásobné vítězství družstva DUKLY Brno v mistrovství republiky na 100 km družstev a další mistrovské tituly na silnici, dráze i v cyklokrosu.
Mezi nejúspěšnější závodníky patřili Zdeněk Hasman, Josef Kašpar, Jan Kněžourek, Rudolf Schejbal, Vojtěch Pecina, Jaroslav Bugner, Josef Volf, Jiří Daler, Jan Smolík, Jiří Háva, Daniel Gráč, Jiří Zelenka, Jan Pospíšil, Miloš Hrazdíra, Karel Vávra, Ján Wenczel, Rudolf Labus, Jaroslav Kvapil, Jaromír Fridrich, Vlastimil Moravec, Vlastibor Konečný, Vladimír Vačkář, Miroslav Vymazal, Miroslav Sýkora, Jiří Škoda, Michal Klasa, Ján Svorada, Jozef Regec, Miroslav Lipták, Milan Dvorščík, Pavel Padrnos, Lubomír Hargaš, Pavel Buráň, Martin Polák, Ivan Vrba, Arnošt Drcmánek. Medaile ze světových mistrovství juniorů vozili i příslušníci SDJ.
Jako trenéři působili u družstva kromě již jmenovaných Karel Vávra, Jiří Daler, Vlastimil Moravec, Michal Klasa, Miroslav Sýkora, jako mechanik dodnes pracuje Jaroslav Bugner. Někteří závodníci se uplatnili i v profesionálním peletonu. Prvním Čechoslovákem vůbec to byl Jiří Daler, po něm Jiří Škoda, v současnosti úspěšně působí v zahraničí Ján Svorada (Lampre), Jan Hruška (Once), Pavel Padrnos (US Postal).
Po rozdělení republiky se začal v DUKLE Brno postupně vytvářet okolo Lubomíra Hargaše a Pavla Buráně nový tým sprinterů.
Před olympiádou v Pekingu převzal řízení ASO cyklistiky Brno Svatopluk Buchta. Pod jeho vedením se cyklisté nominovali na LOH v Pekingu 2008, Londýna 2012 i Ria 2016.
Další informace včetně výsledků o cyklistickém armádním oddílu najdete na těchto webových stránkách, v časopisech Duklasport, ročenkách, kalendáři a dále na Facebooku, Twitteru a Instagramu.