Zaběhl překážky pod 49 vteřin, splnil si sen. V příští sezoně Müller zabojuje o olympiádu. I se štafetou

Běhalo mu to. Smělé cíle dokázal Vít Müller přetavit v uplynulé sezoně v pozoruhodné výkony a výsledky. A hladoví dál. ,,Jinak bych atletiku nedělal. Hlavně toužím po startu na olympijských hrách v Paříži,“ prozradil sedmadvacetiletý závodník pražské Dukly specializující se na čtyřstovku překážek.

Po Tokiu by byly druhé v jeho kariéře. Stačí maličkost, pokořit ostrý limit 48,70. K této hranici nemá daleko. V létě si na mistrovství republiky v Táboře zaběhl osobní rekord 48,96. Schází tedy ,,pouhých“ 26 setin. ,,Jeví se to jako snadné, ale opak je pravdou. Na podobných časech se už těžko posouvá. Aby to klaplo, musí vám závod vyjít se vším všudy,“ podotýká.

Času z Tábora si velmi cení. ,,Splnil jsem si sen. Vždycky jsem tuhle trať toužil běžet pod devětačtyřicet,“ přikyvuje. Radoval se ale i z dalších úspěchů. Se smíšenou štafetou vyhrál mistrovství Evropy družstev v Chorzówě a s mužskou se na světovém šampionátu v Budapešti podílel na vytvoření národního rekordu. ,,Když zůstaneme zdraví, můžeme být ještě lepší,“ soudí.

Tuto prognózu by společně s Matějem Krskem, Pavlem Maslákem a Patrikem Šormem rád naplnil na květnovém mistrovství světa štafet na Bahamách, kde se bude bojovat o čtrnáct postupových míst na olympijské hry. ,,Před tím pojedeme ladit formu na Floridu. Chceme být stoprocentně připraveni a soupeře překvapit.“

Hodnota rekordního zápisu z MS je 3:00,99. České kvarteto by ji rádo stlačilo pod tři minuty. ,,Možnosti, jak tento čas vylepšit, určitě existují. Pavel s Patrikem běželi v Budapešti skvěle. Já i Matěj potřebujeme půl vteřinu srazit, což nereálné rozhodně není. Pak by z toho mohl být krásný výsledek, který by nám dával naději i na olympijské finále,“ je přesvědčen.

V úterý Müller odletěl k tréninkovému kempu na Kanárské ostrovy. ,,Kromě nabíhání objemů už také nazujeme tretry a půjdeme do sprinterské kvality. Začne příjemnější část přípravy,“ říká k plánům na příští dny rodák z Nymburka.

Přestože je překážkář, těší se i na halovou sezonu. ,,Není co ztratit. Jde o standardní proceduru. Start na halovém mistrovství světa v Glasgow je lákavý, ale limit na hladké čtyřstovce visí hodně vysoko,“ poukazuje na kvalifikační čas 45,90. ,,Kluci po dráze létají čím dál rychleji. Uvidíme, jak se s tím poperu.“

TEXT: ASC Dukla/Pavel Král

FOTO: CPA

 

Pokračujte ve čtení