Účast sportovců na veřejných akcích armády ČR považuji za jednu z priorit, řekl Pavel Benc, ředitel ASC Dukla

O 14 vojáků z povolání se v uplynulých dvou letech podařilo úspěšně rozšířit řady Armádního sportovního centra Dukla, resortního klubu Ministerstva obrany České republiky. Nejen tato příjemná skutečnost byla zmíněna v rámci středečního setkání příslušníků Agentury personalistiky a představitelů ASC Dukla v Domě armády Praha.

Vzájemná spolupráce funguje dlouhodobě ve dvou rovinách. První je nábor nových zájemců o profesi vojáka, a to jak budoucích sportovců Dukly, tak různých specialistů, kteří se podílí na koordinaci jednotlivých procesů centra a jeho organizačním zabezpečení. Patří sem fyzioterapeuti, zdravotnický personál, logisté. Druhou pak spolupráce při akcích na veřejnosti a zabezpečení náborových aktivit, které cílí na pozitivní propagaci Ozbrojených sil ČR a získávání nového personálu.

,,Společně využíváme jedinečnou exkluzivitu a atraktivitu Armádního sportovního centra Dukla, která spočívá především v možnosti představit silné příběhy neobyčejně talentovaných sportovců a výjimečných osobností. Příběhy vojáků, kteří se nejen s podporou centra, ale především své pílí vypracovali až na samý vrchol sportovní kariéry a mnozí z nich dosáhli na mety nejvyšší – na olympijské medaile. Tito vojáci mohou být motivací pro mnoho mladých lidí, které chce oslovit i armáda,“ uvádí ke spolupráci obou složek brigádní generál Vladimír Studený, ředitel Agentury personalistiky Armády ČR.

Sportovci a vojáci mají minimálně jednoho společného jmenovatele, a tím je fyzická kondice. Sportovně založení jedinci jsou proto ideální cílovou skupinou, které chce armáda představit možnosti profesního uplatnění a tomu přizpůsobuje i charakter některých náborových aktivit a akcí na veřejnosti. Hvězdy Dukly se tradičně představí například na květnové autogramiádě v rámci ARMY DNE v Obchodním centru Flora v Praze 3.

„V našich řadách je mnoho sportovců, kteří reprezentují ve svých disciplínách nejen Českou republiku, ale zároveň i Armádu ČR, která jim vytváří podmínky pro jejich kariéru. I proto považuji účast našich sportovců při akcích české armády na veřejnosti za jednu z priorit ASC DUKLA, protože je to jedna z možností, jak přimět mladé lidi ke sportu a k fyzické připravenosti. Fyzička je to, co spojuje sportovce i vojáky,“ poznamenal plk. Pavel Benc, ředitel ASC Dukla. ,,Za každým rekordem nebo medailí je velký kus dřiny a individuální přípravy. To samé platí i pro příslušníky Ozbrojených sil. Kdyby naši sportovci přispěli k tomu, že mladí lidi začnou na sobě pracovat a sportovat, tak je to pro nás určitě skvěle využitý čas,“ doplnil držitel bronzové olympijské medaile ze zimních Her v Calgary 1988.

Své postřehy k důležitosti sportu coby součásti života sdělovaly přítomným i další legendy Dukly – Imrich Bugár a Barbora Špotáková. ,,Všechno je jen o příkladu. Chceme, aby děti sportovaly, ale školy všechno nezvládnou. Začít se musí s dětmi v rodině a nejlepší je osobní příklad. Děti budou dělat to, co uvidí u svých rodičů. Mám dva syny a pro ně je sport naprosto přirozený. Ale jen proto, že jim věnujeme svůj volný čas, sportují s námi a určitě budou sportovat i v dospělosti. Je úplně jedno, jaký sport si zvolí, ale musí se stát přirozenou součástí v jejich vývoji,“ dodala Barbora Špotáková.

TEXT: dec, pk

FOTO: Jana Deckerová

Pokračujte ve čtení