Sprinteři Dukly Brno chtějí medaile z mistrovství světa i Evropy

Dráhové sprintery Armádního sportovního oddílu Dukla Brno stále nejvíce trápí absence dřevěné 250 metrů dlouhé dráhy v Čechách. Přesto na mezinárodní scéně dokáží získávat medaile. V roce 2024 po dlouhé době chyběl jejich zástupce na olympijských hrách, a to je trápí.

Vedoucího trenéra Svatopluka Buchty jsme se zeptali, jak rok 2024 hodnotí. „V roce 2024 jsme našli azyl na velodromech ve švýcarském Grenchenu a dánském Odense. Od ledna jsme absolvovali sedm výcvikových táborů s celým týmem. Nebudu zastírat, že se jedná o nákladné pobyty. I díky této kvalitní přípravě dosáhli naši svěřenci mnoha úspěchů na mezinárodním poli.“

Bohužel postup na olympiádu do Paříže nevyšel…

„V elitní kategorii byla absolutní prioritou kvalifikace na OH. Nejvíce šancí měla Veronika Jaborníková v keirinu, kdy do druhé poloviny kvalifikace vstupovala s 400 bodovým polštářem. Po únorovém ME byly naděje na postup stále velké, bohužel na třech následujících podnicích Nations Cupu ani jednou nezískala více jak bod do žebříčku a postup jí uniknul. Byla druhá nepostupující. To Martin Čechman finišoval v keirinu z plných sil. Na březnovém Nations Cupu v Hongkongu byl dokonce čtvrtý, v dalším dvanáctý. V celkovém pořadí keirinu NC skončil osmý. Bohužel byl druhý nepostupující na olympijské hry.“

Velkou váhu kladete na týmový sprint. Jak se dařilo v této disciplíně?

„Velmi se zlepšil. Borci Bohuslávek, Topinka a Čechman v každém z kvalifikačních závodů atakovali český rekord a umisťovali se do osmého místa. Přesto i zde nám postup na OH uniknul. Jsem přesvědčen, že kvalifikace na OH 2028 bude naše. Máme skupinu kadetů, kteří se ve specializaci připravují na juniorskou kategorii, a můžeme říci, že si tvoříme budoucnost Dukly Brno.“

Asi nejvíce byli vidět junioři …

„V loňském roce, na rozdíl od toho předchozího, nám udělali největší radost. Vytvořila se super parta, která táhne za jeden provaz. Na MEJ získali naši jezdci bronz v týmovém sprintu a David Peterka přidal další třetí místo v závodu na 1 km s pevným startem. A na světovém šampionátu dokonce mladíci Pořízek, Friedl a Peterka vybojovali titul mistrů světa, vše potvrdil Jan Pořízek čtvrtým místem ve sprintu a šestým v keirinu. V kategorii do 23 let máme radost z týmového sprintu děvčat, které navázaly bronzem na loňské stříbro v týmovém sprintu. Výbornými výkony se prezentoval také Jakub Malášek, Matěj Hytych byl bohužel dlouhodobě zraněn.“

Co vás trápí nejvíce?

„Stále ztrácíme desetinky na světovou špičku a to z důvodu nemožnosti trénovat na dvěstěpadesátimetrovém oválu kdy potřebujeme. Zde narážíme na absenci oficiálního dřevěného oválu v ČR, potažmo v Brně. Nůžky mezi národy, které tento velodrom vlastní a těmi, kteří jej nemají,  se velmi rozevírají. Sprinteři potřebují trénovat na takovém okruhu takřka každý den, a to v současné době není možné. V tomto směru je potřeba velmi poděkovat magistrátu města Brna, především panu náměstku Aberlemu, který má, dle jeho slov, vybudování haly pro cyklistiku a atletiku jako prioritu. Poděkování také směřuje řediteli Dukly Praha panu Pavlu Bencovi a sportovnímu řediteli panu Radkou Jančíkovi, kteří se aktivně angažují při podpoře výstavby nového velodromu. Pokud se nepodaří velodrom postavit co nejdříve, dráhová cyklistika, která pravidelně generuje medaile a úspěchy na MS, ME, účast na OH a vzbuzuje zájem mládeže o tuto disciplínu, v ČR zanikne.“

Jaké jsou vaše cíle a priority na rok 2025?

„Tak jednoznačně uspět na únorovém mistrovství Evropy v belgickém Zolderu. Velkou váhu klademe na týmový sprint a kluci by mohli být do pátého místa. Ve sprintu a keirinu umístění do osmého místa bude vynikající. Rádi bychom obhájili medaile z ME a MS juniorů a z ME do 23 let. Dále se chceme kvalifikovat na MS v elite ve všech sprinterských disciplínách. Uspět na světovém šampionátu je vždy velmi těžké, každé umístění v osmičce bude velkým úspěchem.“

TEXT: ASC Dukla/Jaroslav Cícha

FOTO: ASC Dukla

Pokračujte ve čtení