Seriál: Představujeme olympioniky z Dukly. V Paříži budou reprezentovat dráhoví cyklisté, biker i golfistka. Kdo je kdo

Na XXXIII. olympijské hry v Paříži se kvalifikovali dráhoví cyklisté Denis Rugovac s Janem Vonešem, biker Ondřej Cink a golfistka Klára Davidson Spilková. Představme si je.

Denis Rugovac (dráhová cyklistika)

Nar.: 3. dubna 1993

Jan Voneš

Nar.: 30. prosince 2000

Po šestnácti letech se na start pod pěti olympijskými kruhy probojovali čeští dráhaři vytrvalci. Konkrétně dvojice Denis Rugovac a Jan Voneš. Na předchozích hrách startovali sprinteři, kteří ale tentokrát budou chybět. Zatímco první je již zkušený cyklistický matador, druhý je, dá se říci, na začátku své sportovní kariéry. Naši jezdci získali startovní místa v disciplínách madison a omnium.

O jejich účasti v Paříži se rozhodlo až v poslední možnou chvíli. Po dvou letech a devíti kvalifikačních závodech se uzavřel kvalifikační cyklus. Pro české cyklisty to bylo drama až do konce, ale podařilo se to N´Cupu v kanadském Miltonu. „Věděli jsme, že musíme zajet do desátého místa, a to se podařilo. O dvě místa jsme bojovali my, Švýcarsko a Rakousko. Kluci zajeli dobře, šlo o to neudělat chybu,“ řekl reprezentační trenér Milan Kadlec, který právě startoval na OH 2008 v Pekingu. „Původně jsem začínal na silničce, později jsem zkoušel také horská kola. Zůstal jsem ale nakonec u silničního kola a po přestupu do mužů do Dukly Praha bylo jasné mé zaměření na dráhu, na stíhací disciplíny. A nyní se mi splnil sen startovat na olympiádě,“ řekl Denis, který zatím za největší úspěch považuje 3. místo na ME U23 ve stíhací závodu družstev.

Příliš velkých úspěchů na mezinárodní scéně nemá ani Jan Voneš, i když na domácích drahách oba vybojovali řadu medailí. „Nejvíc si cením pátého místa vy vylučovacím závodu z loňského roku v Káhiře. Ale olympiáda je nejvíc, je to paráda, splněný sen,“ prozradil Jan Voneš, kterého k cyklistice přivedl otec ve čtrnácti letech. „A již druhý trénink byl na dráze a na ní jsem zůstal. A s Denisem jsme se potkali poprvé před třemi lety, jeli spolu madison a skvěle jsme si hned od začátku sedli a tak to trvá,“ dodal Jan Voneš.

Kdy startují: 8. srpna v 19.27 (omnium), 10. srpna v 17.59 (madison)

Ondřej Cink (horská kola)

Nar.: 7. prosince 1990

Profesionálního cyklistu, bikera Ondřeje Cinka, čeká v Paříži již čtvrtý start pod pěti olympijskými kruhy. Při předchozích vystoupeních skončil v Londýně v roce 2012 při vítězství Jaroslava Kulhavého na 14. místě, o čtyři roky později v Rio de Janeiro byl opět čtrnáctý a v Tokiu 2020, když to vypadalo, že bude útočit na medaili, po defektu závod nedokončil. „Po závodě byly pocity asi nejhorší, co jsem kdy zažil. Získat medaili na olympiádě je sen každého sportovce. Chystal jsem se na to hodně dlouho, bylo to strašně těžký, jak fyzicky, tak psychicky. A pak v závodě, když už jsem se dostal na třetí místo a zbývalo kolo a půl do cíle a já byl připravenej nastoupit a jet si pro medaili, tak se stane to, co se stalo,“ dodal před třemi lety Ondřej Cink.

Postupně se ve své kariéře vypracoval mezi nejužší světovou špičku. Na mistrovství světa v Saalfeldenu v roce 2012 se stal světovým šampionem v kategorii U23. O tři roky později na mistrovství světa ve Vallnordu již byl třetí mezi elitními jezdci. Na podzim roku 2016 překvapivě oznámil přestup mezi silničáře do nově vzniklé stáje Bahrain Merida a hned první rok mezi silničáři jel Tour de France, ale poté se vrátil zpět k horským kolům, kde se prý cítí lépe. A opět se dostal na vrchol, mezi top pět nejlepších jezdců světa. V roce 2021 se stal třetím nejlepším bikerem v celkovém pořadí Světového poháru horských kol, ale dost jej v poslední době trápí různé nemoci a zranění.

Kdy startuje: 29. července ve 14.10

Klára Davidson Spilková (golf)

Nar.: 15. prosince 1994

Svou profesionální kariéru odstartovala v pouhých 16 letech, kdy se stala nejmladší hráčkou, jaká se kdy kvalifikovala do první evropské ligy Ladies European Tour.  Klára Davidson Spilková je nejúspěšnější golfistkou v historii České republiky. Na svém kontě má dvě vítězství mezi profesionálkami, která získala na Ladies European Tour – v roce 2017 vyhrála Lalla Meryem Cup v Maroku a v roce 2022 ovládla KPMG Women’s Irish Open v Irsku. Ve stejném roce, který byl z pohledu výsledků její zatím nejlepší byla i druhá na Tipsport Czech Ladies Open (LET).

Byla první českou hráčkou, která se kvalifikovala na olympijské hry (Rio de Janeiro 2016) kde obsadila 48. místo, na minulých hrách v Tokiu již skončila na 23. místě a v Paříži to bude její již třetí start pod olympijskými kruhy.

Tři roky působila v nejvyšší dámské profesionální sérii na světě, LPGA Tour, dva roky hrála druhou světovou ligu Epson Tour a od roku 2022 je jednou z nejvýše postavených hráček první evropské série. Za svou téměř čtrnáctiletou kariéru posbírala řadu domácích titulů nebo ocenění pro nejlepšího hráče roku. Vedle své profesionální kariéry se věnuje i charitativním projektům a rozvoji mladých hráčů.

Kdy startuje: 7. srpna v 9.00

TEXT: ASC Dukla/pk, jc