Seriál: Představujeme olympioniky z Dukly. Do Paříže vyrazí pět atletů – běžců. Kdo je kdo

Zahájení olympijských her v Paříži (26. července) se kvapem blíží. Za armádní klub Dukla se na ně kvalifikovalo 29 sportovců v devíti odvětvích. V dnešním vydání představujeme skupinu atletů – běžců.

Nikoleta Jíchová (400 m př.)

Nar.: 29. srpna 2000

Říká o sobě, že není žádná rychlokvaška. Na dráze tuto pravdu Nikoleta Jíchová jenom potvrzuje. Rok co rok běhá čtyřstovku překážek ve stále kvalitnějších časech. Smolně jí utekla jen účast na mistrovství světa 2022 v Eugene. Velkou hlavu si z toho nedělala. Naopak, v tréninku pod vedením Jiřího Šimánka ještě přidala. V roce 2023 slavila premiérové vítězství na oblíbeném Memoriálu Josefa Odložila, kdy porazila favorizovanou Britku Jessie Knightovou. Pod hranici 55 vteřin se třiadvacetiletá atletka Dukly poprvé dostala na republikovém šampionátu v Táboře (54,88). K olympijskému limitu jí před letošní sezonou scházely pouhé tři setiny. ,,Cílím na něj, šance jej pokořit určitě existuje. Vím, že jsme na správné cestě. Hlavně potřebuji zůstat zdravá,“ předeslala s pokorou. Sen se jí splnil na červnovém mistrovství Evropy v Římě, kdy v semifinále proběhla cílem jako druhá v čase 54,59, čímž splnila ostrý olympijský limit a zároveň si na vrcholné atletické akci vybojovala premiérovou účast ve finále. V něm skončila na krásném 4. místě. Teď se už těší do Paříže.

Kdy startuje: 4. srpna ve 12.35

 

Vít Müller (400 m př.)

Nar.: 31. srpna 1996

Na trati 400 metrů překážek na domácích drahách kraluje již delší čas. Ve sbírce má už sedm titulů mistra České republiky, zlato vlastní i z hladké čtvrtky z halového domácího šampionátu. Nejčerstvějším a zároveň nejsladším triumfem je červnové vítězství ve Zlíně v osobním rekordu 48,41, čímž zároveň splnil ostrý olympijský limit. ,,Závod mi vyšel skvěle. Hodně mi k tomu pomohli i diváci,“ liboval si v cíli. První a zatím jedinou velkou mezinárodní medaili získal rodák z Nymburka na halovém ME 2021, kde ve štafetě spolu s Pavlem Maslákem, Michalem Desenským a Patrikem Šormem vybojovali stříbro. Premiéru na olympijských hrách zažil před třemi roky v Tokiu. V individuálním závodě dokázal postoupit do semifinále, a objevil se i v sestavě štafety na 4×400 metrů.

Kdy startuje: 5. srpna v 10.05

 

Tomáš Němejc (200 m)

Nar.: 24. února 2000

Jako první Čech po více než půlstoletí se dokázal na červnovém mistrovství Evropy probojovat do finále dvoustovky. Skončil šestý, což je výsledek, který se opravdu cení. V Římě si už v semifinále vytvořil osobní rekord (20,52), v souboji o medaile pak zaběhl čas 20,92. ,,Běžel jsem z druhé dráhy pod 21 vteřin, takže výkon v pohodě. Po semifinále jsem už neměl dostatek sil, chtěl jsem být alespoň osmý. No a dopadlo to ještě lépe,“ radoval se čtyřiadvacetiletý sprinter. Formu následně potvrdil i na republikovém šampionátu ve Zlíně ziskem premiérového titulu. Vedle vrcholové atletiky Němejc studuje práva na vysoké škole v Plzni. Skloubit obojí mu problém nedělá. ,,Docházka není povinná, takže si všechno plánuju podle sebe. Časově je to výhodné,“ říká na rovinu svěřenec Tomáše Najbrta.

Kdy startuje: 5. srpna 19.55

 

Ondřej Macík (200 m)

Nar.: 12. ledna 2001

S atletikou podle svých slov začal poté, co na halovém ME v Praze v roce 2015 viděl čtvrtkařského šampiona Pavla Masláka. „On je určitě to nejlepší, co český sprint měl. Je pro mě neuvěřitelná čest s ním závodit a trénovat v jednom klubu,“ vyznává se obdivně této již ikoně českých sprinterů. Nohy mu zdobí tetování, jedno z nich tvoří dohromady motivační nápis v angličtině. Na pravém stehně „possible“, na levém „why not“. A Ondřej Macík se skutečně řídí heslem, proč by nebylo možné dokázat i zdánlivě bláznivé věci. Před rokem na atletickém mistrovství republiky v Táboře zcela nečekaně překonal český rekord na dvoustovce časem 20,39, jímž o šest setin posunul dva roky starý národní rekord Jana Jirky.

„Tetování jsem si nechal udělat po loňské halové sezoně a řekl si, že bude takové moje motto,“ vysvětlil Macík pozadí ozdoby, která má jeho nohám dodávat sílu a ambicím neomezený rozhled. A v Dukle Praha má nyní zdatného partnera, na letošním šampionátu ve Zlíně se z premiérového titulu se radoval Tomáš Němejc, Macík za ním zaostal o dvě desetiny vteřiny. V Dukle Praha se připravuje pod vedením trenéra Michala Nováka, který spolupracuje i se snowboardcrossařkou Evou Adamczykovou. „On je nejvšestrannější trenér a úžasný člověk. Je vidět, že nám spolupráce funguje. Olympiáda je splněný sen,“ netají Macík.

Kdy startuje: 5. srpna 19.55

 

Tomáš Habarta (3000 m př.)

Nar.: 10. července 2003

V letošní sezoně zazářil jako kometa. Mladík Tomáš Habarta 18. května překonal starý český rekord Dušana Moravčíka z roku 1972, když na mítinku v Chorzowě zaběhl čas 8:22,68 minuty. Ten ještě vylepšil na mistrovství Evropy v Římě (8:21,83).  A nyní se raduje potřetí. V rankingu Road to Paris byl ještě začátkem července těsně pod čarou v žebříčku pro olympijské hry v Paříži, ale k účasti na sportovním svátku pod pěti kruhy mu pomohlo odhlášení kvalifikovaných atletů figurujících na postupujících místech.

Sportovat začal s míčem, hrál házenou, s běháním začínal až ve čtrnácti a prvního stýpla absolvoval o rok později. V dorostu dal dva kilometry za 6:20, což byl v této kategorii čtvrtý čas v republice. „Pak jsem to šel podruhé za 5:55 s pádem na příkopu. Tam se ukázaly první předpoklady pro tuto náročnou disciplínu,“ říká Tomáš Habarta.

Po rekordu v Polsku se mu ozval i nyní již bývalý rekordman Dušan Moravčík. „Volal mi hned druhý den a velmi mě to potěšilo. Pogratuloval a s upřímností řekl, že je hrozně rád, že jsem ho překonal,“ řekl Habarta s tím, že výkon Moravčíka byla fantazie. Jeho silnou stránkou je finiš. „Na stýplu je vždycky lepší, když máte síly ještě na konci. Jsou tam překážky, v cíli nikdo nechce plandat nohama. To je pak strašný pocit. Velkou roli hraje hlava,“ uvědomuje si nadějný atlet, krerý po příchodu do Dukly působí ve skupině Hakima Saleha. „Jít do Prahy, mezi tak dobré borce, byl pro mě obrovský impuls. Jsem tu s Damiánem Víchem, který pro mě byl vždycky vzor, Filipem Sasínkem, Honzou Frišem a dalšími. Díky fungování v této skupině přišlo tak výrazné zlepšení. Od minulého roku jsem se posunul o dvacet sekund, což je na této úrovni skvělé.“

Kdy startuje: 5. srpna 19.04

TEXT: ASC Dukla/pk, jc

FOTO: olympijskytym.cz

Pokračujte ve čtení