Seriál: Představujeme olympioniky z Dukly. Do Paříže vyrazí i veslaři a vodní slalomářka. Kdo je kdo

Na XXXIII. olympijské hry v Paříži se kvalifikovala i veslařská posádka lehkého dvojskifu Miroslav Vraštil – Jiří Šimánek a vodní slalomářka Tereza Fišerová, která se představí v kayak crossu.

Miroslav Vraštil

Nar.: 17. října 1982

Jiří Šimánek

Nar.: 11. října 1995

V jednačtyřiceti se kvalifikoval veslař Miroslav Vraštil, ale i závodník v ironmanu, již na své čtvrté olympijské hry. Rád by svou kariéru završil medailí v závodě dvojskifu lehkých vah s parťákem Jiřím Šimánkem. „Prahnutí po medaili si zase užívám – a my ji přivezeme!“ prohlásil nedávno v podcastu Z voleje Miroslav Vraštil. Ten pod pěti kruhy dvakrát startoval na čtyřce bez kormidelníka lehkých vah, na minulé olympiádě v Tokiu se Šimánkem jim medaile unikla těsně na dvojskifu lehkých vah, skončili čtvrtí. „Musím říct, že já si Tokio tolik nepřipouštím. Jen to mám tak, že si chci dokázat, že jsme na olympiádě zajeli, na co jsme opravdu měli,“ říká zkušenější z dvojice, který má ze čtyřky bez kormidelníka lehkých vah dvě evropská stříbra a jeden bronz.

O třináct let mladší Jiří Šimánek si spolu s kolegou zajistili místo pro Paříž na loňském světovém šampionátu v Bělehradě jasným postupem do finále. Svěřenci trenéra Michala Vabrouška obsadili nakonec na MS nepopulární čtvrté místo. „Jsou to úžasné pocity, něco neskutečného. Proto jsme sem jeli, abychom to dokázali,“ radoval se v Bělehradě Šimánek. „Pokud budeme zdraví, tak pojedu na druhou olympiádu, která bude, doufáme ještě lepší než minulá, na které byl covid,“ uvedl Šimánek.

Kdy startují: 28. července ve 12.00

Vodní slalom

Tereza Fišerová

Nar.: 23. února 1998

Kombinuje disciplíny kajak (K1) a kánoe (C1). Jejím největším individuálním úspěchem je stříbrná medaile z mistrovství světa ve vodním slalomu 2017 v kategorii C1. V soutěžích týmů (hlídkách) získala dvakrát zlatou medaili na mistrovstvích světa v letech 2021 a 2022. Zúčastnila se také Letních olympijských her 2020, kde v kategorii K1 skončila šestá. Nyní bude u premiéry kayakcrossu pod pěti kruhy.

Její cesta do Paříže byla jako na houpačce. Z místenky na OH se radovala při kvalifikaci v Praze na kanálu v Troji, ale jen chvíli. Ve hře o tři postupová místa pro zemi, se sice do finále neprobojovala, naději jí ale dala Tereza Kneblová. Do cíle finálové jízdy dojela jako první, ale nadšení po chvíli vystřídaly slzy, když ji rozhodčí po dodatečné penalizaci zařadili na čtvrté místo.

Další radost přišla o čtrnáct dnů později po relokaci olympijských míst, poté co britský tým nevyužil svou kvótu. „Je pravda, že už po svěťáku v Praze jsem měla informaci, že nemám přestávat trénovat, protože tu existuje malá naděje. Tak jsem trénovala, čekala a doufala. Byla jsem připravená na obě varianty a nakonec to vyšlo,“ radovala se Fišerová. „Jsem opravdu nadšená. Když jsem si ráno přečetla e-mail, měla jsem obrovskou radost,“ řekla. „Podruhé se podívám na olympijské hry, ve Francii to bude něco úplně jiného. Těším se hlavně na tu atmosféru, která v Tokiu trochu chyběla,“ dodala.

Kdy startuje: 2. srpna v 15.30

TEXT: ASC Dukla/pk, jc