Tři medaile. Dvě zlaté, jedna bronzová. V celkovém kontextu pak deset umístění v TOP 10. Armádní klub Dukla na olympijských hrách v Paříži reprezentoval Českou republiku více než důstojně. Však byl také ředitel Pavel Benc spokojen. ,,Byla to pěkná olympiáda. Parádní atmosféra, plná sportoviště. Ke všemu naši sportovci podali hlavně v posledním týdnu skvělé výkony, z čehož jsem měl velikou radost,“ poznamenal po příletu z Her.
Ve francouzské metropoli pobýval se svým zástupcem Radkem Jančíkem od 6. srpna. Duklákům jakoby přivezl i potřebné štěstí. Do té chvíle se příliš dobrých výsledků neurodilo. Naživo pak viděl kanoistické triumfy Martina Fuksy a Josefa Dostála. ,,Přiznám se, že jsem přesně neznal postupové klíče. Martin vítězil v každé jízdě, Pepa malinko taktizoval. Chvíli jsem i trnul, jestli vůbec finále pojede. Ale nervovali jsme se zbytečně. Nakonec bylo vidět, jak skvěle byli oba připraveni,“ poukázal na úžasnou formu zlatého dua.
Roli fanouška si užíval. Fuksa s Dostálem finišovali s poměrně komfortním náskokem, na tribuně přesto trnul do poslední chvíle. ,,V kanoistice nikdy nevíte. Člověk vytuhne raz, dva. Znám to z doby, kdy jsem běhal na lyžích. Dokud nejste v cíli, není hotovo. Jak se ale ukázalo, kluci měli sil opravdu dost.“
Překvapivé bronzové vystoupení oštěpařky Nikoly Ogrodníkové sledoval za chůze na telefonu po cestě do Českého domu. ,,Na atletiku jsme ten den neměli lístky,“ vysvětloval svou absenci přímo na stadionu Stade de France. ,,Už postup do finále byl v jejím případě krásný a velmi povzbudivý. Přál jsem si, aby hlavně hodila hezký výkon. Bronz byl z říše snů.“
Velké věci se očekávaly od oštěpaře Jakuba Vadlejcha. Tomu naopak třetí místo uteklo o pouhé čtyři centimetry. ,,Kuby mi je líto. Duklu má v srdíčku. V červnu se stal mistrem Evropy, věřil si i v Paříži. Musí být zklamaný. Ve sportu to ale tak někdy chodí. Já osobně beru i čtvrté místo jako velký úspěch,“ zdůraznil Benc.
Další umístění v TOP 10 přidali veslaři Miroslav Vraštil s Jiřím Šimánkem (6.), posádky rychlostních kanoistů Martin Fuksa, Petr Fuksa (C2), Jakub Špicar, Daniel Havel (K2 – 7.), dráhaři Denis Rugovac s Janem Vonešem (7.), sportovní střelec Petr Nymburský (9.) a moderní pětibojařka Lucie Hlaváčková (10.).
,,Jsme resortní středisko. Všem naším sportovcům jsme se snažili zajistit co nejlepší podmínky v přípravě na tenhle sportovní svátek konající se jednou za čtyři roky. Nechtěli jsme nic zanedbat. Myslím, že jsme svůj úkol splnili. Někomu se samozřejmě vedlo lépe, někomu hůř. Tak to prostě je,“ řekl Benc.
Dukla vybojovala v Paříži tři z celkových pěti českých medailí. Všechny byly individuální. ,,Veřejnost a média vidí zpravidla jenom ta umístění na pódiu. Já počítám i další hodnotné výsledky. Kdo se může například pochlubit, že skončil na olympiádě šestý, sedmý nebo desátý? Kdo je na světě takhle dobrý ve svém oboru? Abyste byli mezi nejlepšími, musíte mezi světovou extratřídou podat nadstandardní výkon. Proto si vážím a vysoko cením i dalších pěkných úspěchů,“ doplnil s vážností.
Fuksa, Dostál i Ogrodníková patří ke starší generaci. Všem je přes třicet let. ,,Jsou výjimeční. Svému cíli podřídili všechno. Až jednou skončí, jen tak je někdo nenahradí. Můžete být nadějní, ale to nestačí. Cesta na vrchol je o dlouhodobé tvrdé práci, tréninku a odříkání. Ne každý vydrží. Pro mladší sportovce jsou každopádně velkými vzory. Měli by se jimi inspirovat,“ je přesvědčen šéf ASC Dukla.
TEXT: Pavel Král
FOTO: ASC Dukla