Čeští vojenští parašutisté patří k absolutní světové špičce. Poslední mistrovství světa ve Strakonicích v roce 2022 ovládli a nyní směřují své úsilí k šampionátu, který se uskuteční na „domácí půdě“ od 31. srpna do 6. září v Prostějově, kde chtějí navázat na tři předchozí tituly.
Vedoucí starší trenér Libor Jiroušek vysvětluje, v čem se na šampionátu bude soutěžit. „Jde o přesnost přistání jednotlivců a družstev a individuální akrobacii. Po osmém kole přesnosti družstev pokračuje 50% jednotlivců do semifinále a dalších 50% do finále jednotlivců (individuální akrobacii skáčí všichni). Padesát procent startujících pak absolvuje do kombinace ještě individuální akrobacii.“
Smyslem přesnosti přistání je dopadnout na střed vyznačeného cíle, který představuje tzv. „nula“. Výška výskoku s dnešní normou je tisíc metrů. Nula je dvoucentimetrový střed v elektronickém disku o poloměru 16 cm. Hodnocení se provádí v rozmezí 0–16 cm. Původně se skákalo na padácích s kruhovým vrchlíkem a postupně se přešlo na padáky typu křídlo.
Druhou disciplínou je individuální akrobacie. Zde se hodnotí rychlost a preciznost provedení otáček a salt během volného pádu. Jedná se o tzv. komplex figur, který v současné době sestává ze šesti figur (př. 360° otáčka doprava, 360° otáčka doleva, salto vzad, 360° otáčka doprava, 360° otáčka doleva, salto vzad). Otáčky se provádějí v horizontální poloze a velikost polohy je individuální. Pořadí otáček se mění a je před startem losováno. Tímto vzniknou čtyři možné varianty seskoků a výskok se provádí z výšky 2 200 m. Hodnotí se rychlost a preciznost provedení (penalizace v desetinách sekundy). Na provedení sestavy mají skokani 16 vteřin, ti nejlepší ji zvládají pod 6 vteřin. Sestava je hodnocena skupinou rozhodčích, v současné době videozáznamem speciální pozemní kamery.
V reprezentačním celku je v současné době jedenáct parašutistů – npor. Oldřich Šorf, por. Ondřej Žák, prap. Petr Směšný, Jakub Pavlíček, Miloslav Kříž, nrtm. Bonifác Hájek, Petr Chládek, rtm. Jakub Rataj, Oldřich Zbíral, o.z. Jiří Gečnuk, Hynek Tábor, z nichž trenéři vyberou pětici pro MS, na němž budou soutěžit zástupci přibližně 40 zemí. Do týmové soutěže se počítají čtyři nejlepší skoky z každého kola, kterých je osm a ti nejlepší pak skáčí ještě semifinále a finále. Největšími soupeři českých reprezentantů jsou tradičně závodníci z Německa, Francie či Číny a také Itálie a Maďarska.
„Nejdůležitější kemp jsme absolvovali v únoru v USA, kde jsme měli příznivé klimatické podmínky a každý závodník absolvoval 40 seskoků v individuální akrobacii, zatímco loni za celý rok kolem šedesáti. To klukům rozhodně hodně pomohlo. Na přesnost se dá i u nás skákat prakticky od jara. V současné době má každý kolem 70 seskoků v individuální akrobacii a okolo 200 na přesnost přistání. Každý den nyní každý absolvuje čtyři skoky na přesnost a tři akrobatické,“ přibližuje Libor Jiroušek přípravu na mistrovství světa.
Myslí ale i na budoucnost. „Provádíme nábor na školách. Z posledního kroužku máme nyní v týmu (přípravě) tři nejlepší (nyní 8. v SDJ). Mladé zájemce bereme do tunelu, kde získají dobrý základ, od třinácti let. A od patnácti let pak již mohou skákat z letadla, ovšem s povolením od rodičů,“ dodal Libor Jiroušek.
TEXT: ASC Dukla/Jaroslav Cícha
FOTO: CPA