Orientační běžci s novou značkou Český orienťák a novou tváří

Orientační běh vstupuje do nové sezony s řadou změn. Orienťák jde s dobou a ten český obzvlášť. Vstupuje do ní s jednotnou značkou Český orienťák, nadále však bude oficiálně Českým svazem orientačních sportů. Název ale není jedinou novinkou, orientační běžci do sezony jdou i s kompletně přepracovanou vizuální identitou, novým logem s čím významně pomáhalo grafické studio Gradual.

A také s novým vedením. V prosinci na volební Valné hromadě ČSOS byl zvolen nový předseda Jan Picek, který po bezmála dvaceti letech vystřídal v čele Radana Kamenického. „V roce 2023 nás Národní sportovní agentura nezařadila mezi prioritními sporty a to nás motivovalo. Chceme, aby si orienťák ročně zkusilo 200 000 lidí, aby počet členů za pět až osm let stoupl na dvacet tisíc, přičemž nyní jich má o pět méně a také bychom chtěli uspořádat v Česku mistrovství světa,“ řekl na dnešní tiskové konferenci Jan Picek a přidal: „Náš sport se nemění, jen značka. Chceme být viditelní a s jasnou značkou.“

Reprezentační trenér Jan Šedivý poukázal na krátkodobé cíle, na vrcholy letošní sezony. „Čeká nás hektická sezona. Kromě mistrovství světa ve Finsku a mistrovství Evropy navíc i světové multisportovní hry v Číně. Příprava probíhá dobře včetně soustředění, jen drobné zdravotní potíže znamenají malé problémy. Soustředí jsme měli na českých horách, v Portugalsko, Slovinsku a na polských hranicích v Krkonoších. Závěrečná příprava na MS bude v dějišti světového šampionátu v Kuopio ve Finsku.

Jedničkou českého orientačního  běhu je člen ASC Dukla Tomáš Křivda. „Já jsem  přípravu začal v prosinci vysokohorským táborem v Číně a na přelomu roku jsem tam ještě absolvoval závody. Potom jsem byl sedm týdnů ve Finsku a čeká mě již zmíněné Portugalsko a Slovinsko. První půlka sezony je zaměřena na les, to je hlavní cíl pro letošek,“ řekl Křivda.

Ten si také nedávno zaběhl Pražský půlmaraton a skončil z českých běžců na skvělém druhém místě, pouze dvě vteřiny za vítězným Patrikem Vebrem, ale před Jiřím Homoláčem. „Moje kapacita byla 64 minut, ale vzhledem k přípravě na orienťák jsem neměl takovou jistotu, takže než na čas jsem se zaměřil na pořadí v cíli.  Bylo dobré si vyzkoušet souboj s Patrikem Vebrem o celkové prvenství a ukázal jsem, že i orientační běžci mají na to běhat se specialisty. Pro mě to byla zajímavá zkušenost a naplnilo to, co jsem čekal. Jirka (Homoláč) je jeden z našich nejlepších běžců, takže jsem rád, že jsem ho byl schopen porazit,“ říkal spokojeně Křivda.

Jeho největším vrcholem sezony je světový šampionát ve Finsku. „Musím říci, že ať jsou závody ve Skandinávii kdekoliv, jsou velmi těžké. Ti, co tam vyrůstají, mají výhodu. Já ji mám také tím, že závodím za finský oddíl, který sídlí asi dvě hodiny jízdy od Kuopia. Proto plánuji většinu času strávit v terénech, kde se bude závodit. Chci navázat, či lépe vylepšit výsledek z roku 2023 ve Švýcarsku, kde jsem na klasické trati skončil čtvrtý. Myslím, že ambice na medaile nejsou liché. Udělal jsem velký krok a budu se snažit bojovat s těmi nejlepšími a prolomit medailové čekání,“ dodal Tomáš Křivda.

TEXT: ASC Dukla/jc

FOTO: CPA

Pokračujte ve čtení