Co přinese kongres moderního pětiboje? Nepůjde jen o koně, říká kouč Kučera

Půjde do tuhého. Blížící se kongres Mezinárodní unie moderního pětiboje (UIPM), který se koná 11. a 12. listopadu, může přinést zásadní rozhodnutí ohledně jeho budoucnosti. I kvůli možným reformám. Tou nejzásadnější samozřejmě zůstává nahrazení jízdy na koni překážkovou disciplínou. Je tu ale i další, vskutku zásadní eventualita: možnost sesazení současného prezidenta UIPM Klause Schormanna, který v jeho čele figuruje od roku 1993!

,,Postoj České republiky vůči změnám, které federace připravuje, je veřejně známý. Jsme v koalici národních federací snažících se připravit nejen alternativu nového vedení UIPM, ale hlavně obrátit pozornost na zásadní problémy moderního pětiboje,“ poznamenal reprezentační trenér Jakub Kučera, jenž bude coby delegát zastupovat ČR na kongresu společně s předsedou svazu Davidem Marčevem.

Vzdor kvůli vyřazení parkuru bude tedy jen dílčí záležitostí?

Nejde jen o jízdu na koni či skladbu jednotlivých disciplín. Vadí nám, jakým způsobem je federace řízena, jak pracuje s naším sportem jako produktem, jak je schopná či spíše neschopná ho marketingově uchopit a prodávat ho, aby byl konkurenceschopný v porovnání s dalšími odvětvími.

Hraje velkou roli i fakt, že moderní pětiboj zatím není zařazený do předběžného programu olympijských her v roce 2028?

To s tím samozřejmě souvisí. Jde bohužel o výsledek mnohaletých chyb, které kupilo současné vedení mezinárodní unie. Jeho poslední kontroverzní návrh s nahrazením jízdy na koni překážkovou disciplínou je z našeho pohledu jen zoufalou snahou uhájit místo v programu Her v Los Angeles. Je veřejným tajemstvím, že organizační výbor z různých důvodů opravdu nechce, aby byl parkur součástí pětibojařských soutěží v roce 2028. Způsob řešení, který ale navrhuje mezinárodní pětibojařská unie, považujeme za velmi nešťastný.

Za záchranu tradiční disciplíny ale stále tvrdě bojujete. Pořád věříte, že se to může povést?

Nad tím stále visí velký otazník. Půjde i o souboj právníků jakým způsobem bude kongres UIPM probíhat.

Co tím myslíte?

Pravidelně na něm o stěžejních záležitostech hlasují i federace, které k tomu na základě statutu mezinárodní unie snad ani nemají právo. Měli by ho mít jen aktivní členové. Je totiž nejasné, za koho země, které v oficiální mezinárodní databázi nemají žádného registrovaného závodníka, vlastně hlasují a nakolik je jejich volba relevantní. Zjednodušeně řečeno: bude záležet na tom, kdo bude mít vlastně právo platný hlas odevzdat a zda rodící se koalice najde potřebnou podporu mezi podobně smýšlejícími federacemi.

Takže tu existuje jistá obava, že se pojede ve starých kolejích?

Způsob řízení celé unie je hodně autoritativní. Něco navrhnou a své kroky vlastní základně ani nevysvětlí. Řeknou jen něco na způsob: my vás vedeme, vy nás následujete, protože to s vámi myslíme dobře, děláme to ve váš prospěch. Problém je v tom, co považují za prospěšné. Změny tlačí způsobem, který je pro nás těžko akceptovatelný. Zpravidla je to vždy velmi nepřipravené a chaotické. Jejich řízení je z našeho pohledu nekompetentní. Z toho vychází všechny problémy, s nimiž bojujeme.

Klaus Schormann je ve vedení UIPM od roku 1993 (!). Jde o nejdéle vládnoucího prezidenta mezi všemi federacemi olympijských sportů. Připadá vám to standardní?

Je to extrém. Za tu dobu si kolem sebe vytvořil velmi široký okruh lidí, kteří jsou ve funkcích jen kvůli tomu, že souzní s jeho názorem. Proto i na kongresech, kde byl zvolen, bylo federací hlasujících proti němu minimum. Problém tkvěl v tom, že se až dosud nevytvořila žádná silná koalice, vystupující proti jeho způsobu vedení unie.

Do role spasitele se vpasoval Australan Alex Watson, bývalý olympionik a hlavní manažer pětibojařského závodu na Hrách v Sydney 2000. Rád by Schormanna sesadil. Má šanci uspět?

Rád bych tomu věřil, ale v této chvíli je to bohužel nepravděpodobné. Alex Watson je byznysmen, umí sehnat peníze. Člověk, který je schopný z našeho sportu udělat úplně jiný produkt. Ke všemu je australský svaz v samém čele naší koalice. V roce 2032 se olympiáda uskuteční v Brisbane, což znamená jediné: Australani mají enormní zájem, aby moderní pětiboj společně s jízdou na koni v programu nescházel. Kéž by Watsonův záměr rozjel alespoň dílčí změny. V našem sportu potřebujeme lidi, kteří by z něho udělali atraktivní odvětví srozumitelné širší veřejnosti.

Příliš vám nenahrává fakt, že hlasovací proces o nahrazení jezdecké disciplíny bude probíhat online…  V případě prezenční formy by jistě došlo na bouřlivé střety, že?

UIPM se z našeho pohledu znovu nepochopitelně rozhodla pro volbu online. Možnost otevřené diskuse je tímto poměrně omezený. Určitě tam budou tendence snažit se ji co nejvíce omezit, i když se navenek zaštiťují tím, že budou maximálně transparentní. Dokonce snad přizvali zástupce mezinárodního olympijského výboru (MOV), aby dohlíželi na korektní průběh kongresu.

Převládá tedy spíše skepse, že by se něco mohlo změnit?

Tím, že moderní pětiboj zatím nebyl zařazen do předběžného programu Her v roce 2028, dojde velmi pravděpodobně k tomu, že projde návrh, aby se jízda na koni od roku 2025 nahradila překážkovou disciplínou. Vedení UIPM pak v prosinci s tímto návrhem předstoupí před programovou komisi MOV. I tak si myslím, že i bez parkuru moderní pětiboj na olympiádu do Los Angeles zařazen nebude. Hlavně z toho důvodu, že překážková disciplína nemá ani v této chvíli žádná pravidla. Jde zkrátka o nepřipravený produkt. Vedení UIPM se tím ocitne pod obrovským tlakem, protože i zbylé federace pochopí, že se moderní pětiboj musí řídit úplně jinak. Uvidíme.

TEXT: ASC Dukla/Pavel Král

FOTO: CPA

 

Pokračujte ve čtení