V prostorách Vojenského historického ústavu v Praze symbolicky teklo šampaňské. Stalo se tak u příležitosti křtu knihy Legendy – Dukla 75 let armádního sportu a Kalendáře ASC Dukla 2024. Slavnostního setkání se zúčastnili významní hosté v čele s ředitelem VHÚ brigádním generálem Alešem Knížkem a řada sportovních osobností.
,,Na začátku října jsme oslavili 75. výročí od založení armádního vrcholového sportu. Jen pro zajímavost připomeňme, že Dukla, jejíž název byl pro všechny vojenské kolektivy (dříve také ATK a ÚDA – pozn.) a družstva zaveden v roce 1956, byla vždy symbolem nezměrné vůle, bojovnosti, síly a odhodlání. Díky podpoře Ministerstva obrany můžeme našim sportovcům stále vytvářet skvělé podmínky k přípravě a výkonnostnímu růstu. Proto je Dukla dlouhodobě pilířem české reprezentace,“ sdělil v úvodním proslovu Pavel Benc, ředitel ASC Dukla. Přesto neopomněl zmínit, že ne vždy měla na růžích ustláno. ,,Dvakrát byla málem zrušena. Ale své místo na sportovním výsluní si nakonec dokázala vydobít. Její zakladatelé, kterým do nebe tímto děkuji, by dnes určitě měli radost, kam se posunula.“
75 let, 75 osobností
Na počest krásného výročí vznikla kniha s názvem LEGENDY – Dukla 75 let armádního sportu. Symbolicky v ní proto figuruje 75 sportovců, kteří šířili, či stále šíří slávu Dukly po celém světě. Obsahuje více než 400 fotografií převážně z bohatého archívu fotografa Eduarda Erbena a textově je doplněna medailonky mapujícími úspěšné kariéry vybraných osobností. Kmotry publikace se stali nejúspěšnější veslař české historie Ondřej Synek a Kateřina Neumannová, olympijská vítězka v běhu na lyžích.
,,Krátce jsem se sama pro sebe zamyslela, co vlastně v životě sportovce a všeobecně ve světě sportu těch 75 let znamená. Jestli je Dukla 75 let mladá či stará. Pro život sportovce je 75 let strašně moc, vždyť jde o několik generací. V samotném světě sportu jde spíše relativně o mládí. Takže bych knížce i těm, které možná přijdou, popřála, aby se měly čím plnit a Dukla stále generovala další olympijské vítěze, medailisty a mistry světa,“ přednesla zajímavou úvahu Neumannová. ,,Já této publikaci přeji, aby se čtenářům a sportovcům líbila, a měli ji založenou ve svých knihovnách na místě, kde bude její krásné logo vyčnívat,“ přidal se Synek.
Specialista na sportovní fotografii Eduard Erben, jenž mačkal spoušť na devíti (!) olympiádách, k vydání publikace doplnil zajímavé postřehy. ,,Byla obrovsky nákladná. Přišla na svět hlavně díky podpoře vedení Dukly v čele s Pavlem Bencem. Dát dohromady pětasedmdesát sportovců z celé historie Dukly a nikoho dalšího neurazit, je prakticky nemyslitelné. Klidně by v ní mohlo figurovat 150 i 200 jmen. Vždyť se dlouhodobě jedná o největší základnu pro vojenský a hlavně celý český sport.“
Kalendář s mottem Propojeni
Velkému zájmu se těšilo rovněž představení tradičního kalendáře ASC Dukla na rok 2024 – tentokrát nesoucí motto Propojeni. K jeho nafocení posloužily nádherné expozice Armádního muzea Žižkov. Filip Komorous využil jednotlivé sekce mapující historii českého vojenství k vskutku netradičním snímkům. Dopředu byl vydefinován ideový koncept, v němž se prolíná několik rovin. Prvotně šlo o důstojné portrétní představení top sportovců Dukly. Ve druhé řadě o odkaz na historické osobnosti a události naší země, které obrazově na pozadí zprostředkovaly interiéry Armádního muzea a decentní doplňková symbolika. Třetí rovinou je pak odkaz na fakt, že sport, stejně jako umění nebo kultura jsou v širším smyslu primárně aktivitami, které lze dělat hlavně v mírovém prostředí. Název Propojeni proto shrnuje do jednoho slova všechny roviny, které autoři chtěli v kalendáři představit. U křtu ze sportovců asistovali veslař Miroslav Vraštil, moderní pětibojař Jan Kuf a s kariérou se loučící běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová. ,,Spolupráce se sportovci je vždycky fajn, fotografování jsme si opravdu užili. Kalendáři bych popřál, aby někde zůstal viset alespoň ten jeden rok,“ poznamenal s potěšením Komorous.
,,Zúčastnit se tohoto focení, byla pro mě obrovská čest. Prostory armádního muzea jsou úžasné, šlo o velmi zajímavou zkušenost. Za mě se jedná o velmi povedené dílo,“ měl jasno veslařský matador Miroslav Vraštil.
TEXT: ASC Dukla/Pavel Král
FOTO: Jan Kouba