Na Světový pohár moderních pětibojařů do Bulharska míří 10 českých reprezentantů

Pět žen a stejný počet mužů, takové je složení českého týmu moderních pětibojařů pro třetí díl Světového poháru, který od 7. do 11. května hostí bulharský Pazardžik. Ve výpravě nechybí finalistka posledního SP Lucie Hlaváčková ani Matěj Lukeš, jenž startoval i na předchozích podnicích v Káhiře i v Budapešti.

Do třetice všeho dobrého. S tímhle heslem do Bulharska míří Matěj Lukeš. V Egyptě i Maďarsku do finále neprošel – a tohle malé prokletí chce v Pazardžiku zlomit. „Snad to vyjde. A taky bych se konečně rád skamarádil se žlutými vlajkami,“ usmívá se Lukeš.

Naráží na poslední závody v Budapešti, kde smolně vypadl už v semifinále. Chyběly mu body z nové překážkové disciplíny, kde se při doskoku opřel o postranní konstrukci, nerespektoval žlutou vlajku nařizující opakování překážky a rozhodčí ho eliminovali. „Bylo to zklamání, ale už to přebolelo. Vím, že na to mám, vědí to i soupeři,“ říká Lukeš.

Zvykání si na novou překážkovou disciplínu OCR je momentálně téma číslo jedna nejen pro něj, ale i pro další české reprezentanty. „Když někoho potkám, hned mu řeknu, ať mi ukáže ruce, abych zjistil, jak trénoval překážky. Někdo má na rukách vyloženě mozoly. A já? Ani nemůžu pohladit přítelkyni, protože bych ji drsnou dlaní poškrábal,“ s nadsázkou líčí Lukeš.

Jako jediný z českých reprezentantů se zúčastnil obou předchozích podniků Světového poháru – a nelituje. „Dost věcí se v našem sportu změnilo, takže se každá zkušenost hodí. Zkrátily se pauzy mezi disciplínami, závody jsou rychlejší. Do toho přišly další novinky, kromě překážek jde třeba o minutový šerm. Pro fanoušky je to větší zábava i show, což se ukázalo naposledy v Budapešti,“ podotýká Lukeš. Kromě něj do Bulharska vyrazí Marek Grycz, Jan Toman, Matouš Tůma a Vojtěch Dáňa, jenž měl minule v Budapešti premiéru ve Světovém poháru.

Poslední akce před pauzou

Češi vyrazili do Bulharska ve dvou skupinách, den před startem závodů budou všichni na místě. Ženskou část týmu tvoří česká jednička Lucie Hlaváčková a dále Karolína Křenková, Veronika Novotná, Anna Roubíčková a Barbora Hartmanová, kterou čeká teprve druhý start ve Světovém poháru. A uzdravená Křenková vyhlíží svoji letošní premiéru. „Máme širší tým a snažíme se, abychom mohli vybírat,“ popisuje trenér ženské reprezentace David Svoboda.

Olympijský vítěz z Londýna 2012 zářil ve „starém“ moderním pětiboji se závody na koních a teď si stejně jako jeho svěřenkyně zvyká na překážky. „Věnujeme tomu velkou pozornost a posouváme se dopředu, na místě rozhodně nestojíme. Některé překážky ještě nemáme tolik najeté, ale i pro nás trenéry je důležité, že získáváme zkušenosti,“ říká Svoboda, jenž sám na překážkovou dráhu vyráží.

Závody v Pazardžiku budou poslední „klasickou“ zastávkou Světového poháru, pak bude následovat delší pauza. Dospělí budou pokračovat až na finále SP, které se uskuteční zkraje července v egyptské Alexandrii.

Mezitím se budou v červnu konat juniorská mistrovství Evropy i světa. „Na juniorský světový šampionát počítáme s devatenáctiletou Luckou Hlaváčkovou a mezitím uvidíme, jak to bude s ostatními,“ nastiňuje Svoboda. Letošními seniorskými vrcholy budou červencové mistrovství Evropy v Madridu a mistrovství světa, které je rozdělené na závody štafet (v červenci v Egyptě) a jednotlivců (koncem srpna v Litvě).

Program SP v Pazardžiku

Středa 7. května: kvalifikace žen

Čtvrtek 8. května: kvalifikace mužů, rozřazovací kolo šermu žen pro semifinále a finále,

Pátek 9. května: semifinále žen, rozřazovací kolo šermu mužů pro semifinále a finále,

Sobota 10. května: semifinále mužů

Neděle 11. května: finále žen a mužů

TEXT: ASC Dukla/jc

FOTO: Filip Komorous

Pokračujte ve čtení