Pětibojaři odlétají na olympijské hry do Paříže. Do akce půjdou ve Versailles. Bude to pecka, říká Vlach

Olympijské hry brzy začnou i pro české moderní pětibojaře, do Paříže odletí dnes. Poprvé v historii se povedlo naplnit maximální kvótu čtyř závodníků: pod pěti kruhy budou reprezentovat Lucie Hlaváčková, Veronika Novotná, Marek Grycz a Martin Vlach. Pětibojařský blok je na programu od 8. do 11. srpna.

„Máme nejmladší tým, který jsme kdy vezli na olympijské hry. Týká se to především holek, které s vrcholnými světovými akcemi v seniorské kategorii moc zkušeností nemají,“ říká reprezentační šéftrenér Jakub Kučera. „Na posledních pěti hrách od Atén 2004 byl z české reprezentace pokaždé někdo ve hře o medaili. Chci věřit, že tomu tak bude i tentokrát. Každý, kdo startuje na olympijských hrách, by se měl pokusit svoji soutěž vyhrát.“

Z českého kvarteta pro Paříž má osobní olympijskou zkušenost jen Martin Vlach, jenž před třemi lety v Tokiu skončil pátý. Letos v červnu se podílel na mužském týmovém bronzu na mistrovství světa a v individuální soutěži skončil osmý, loni bral s Karolínou Křenkovou zlato ve smíšené štafetě na Evropských hrách. „V Paříži to bude pecka. V Tokiu diváci kvůli covidu chyběli, zato teď budou plné tribuny,“ předpokládá Vlach.

Na loňských Evropských hrách splnila kvalifikační kritéria osmnáctiletá naděje Lucie Hlaváčková. „Kvalifikovat se v sedmnácti považujeme za obrovský úspěch. Přípravu jsme na olympiádu začali zaměřovat už před dvěma lety, investovali jsme hodně času i do jezdeckých tréninků. Snad to pomůže k tomu, aby poskládala hezký olympijský závod,“ říká David Svoboda, trenér Hlaváčkové a olympijský vítěz z Londýna 2012.

„S přípravou jsem spokojená a už se nemůžu dočkat, až budeme v olympijské vesnici. Už aby to začalo, předzávodní stav trvá už docela dlouho,“ míní Hlaváčková. Čas před odletem si krátila doma u televize: „Koukala jsem na olympijské plavání, badminton, tenis… Zkoušela jsem stihnout, co se dalo.“

Premiérovou medaili z vrcholné seniorské akce vybojoval Marek Grycz na loňském mistrovství světa, kde skončil třetí ve smíšené štafetě s Lucií Hlaváčkovou. Na Paříž se naladil na letošním MS v čínském Čeng-čou, kde se svými kolegy bral týmový bronz. „Jsem přesvědčený, že v Paříži budu připravený nejlíp, jak jsem kdy byl, všechno se povedlo podle plánu. Těším se jako na každý jiný závod. Zatím jsem se olympijskou atmosférou nenechal strhnout, snažím se soustředit na sebe a svoji práci. Nejedu tam na výlet, ale závodit,“ říká Grycz.

Pětibojařské závody budou mít výjimečnou kulisu, uskuteční se v zámeckém parku ve Versailles. „V Tokiu smělo být na obrovském stadionu jen pár lidí s akreditací, zato teď bude vyprodáno. Pro většinu závodníků půjde o úplně novou zkušenost, což se ale týká i koní, které pro soutěž pořadatelé vyberou. Na tak velkém kolbišti a před tolika diváky také nikdy nezávodili,“ popisuje kouč Kučera.

Paříž se do historie moderního pětiboje zapíše jako poslední vrcholný závod, jehož součástí bude jízda na koni. Po hrách ji v pětibojařském programu nahradí překážková dráha. „I proto nechtěl v Paříži nikdo chybět,“ dodává Kučera.

TEXT: ASC Dukla/jc

FOTO: olympijskytym.cz

Pokračujte ve čtení