Ester Ledecká podruhé ovládla Cenu Gutha-Jarkovského

Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká už podruhé ovládla hlasování sportovců a stala se držitelkou Ceny Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského. Navíc v ten samý den podle tiskové zprávy Českého olympijského výboru úspěšně složila státnice a stala se magistrou.

Ledecká poprvé získala ocenění pojmenované po zakladateli Českého olympijského výboru za výkony v roce 2018, kdy vyhrála dvě zlaté olympijské medaile na hrách v Pchjongčchangu jako alpská lyžařka i snowboardistka.

Nyní ji obdržela za rok 2022, kdy triumfovala na snowboardu na ZOH v Pekingu 2022. Cenu jí předala olympijská vítězka z Londýna 2012 Mirka Topinková Knapková.

„Moc si toho vážím. Je to unikátní ocenění, protože je od sportovců, kteří žijí podobný život jako já. Má to pro mě velkou váhu, a to nejen objektivně. Je to těžký jako prase. Jsem ráda, že jsem si nevyhodila záda,“ smála se Ledecká po převzetí trofeje, která váží úctyhodných 29 kilogramů.

Váhu má však cena především svým významem. Držitele nejprestižnějšího českého sportovního ocenění totiž nominují sportovní svazy a složky ČOV. Desítku vybírá Komise sportovců ČOV a vítěze volí samotní sportovci. „Děkuji všem sportovcům a Českému olympijskému výboru, že tuto krásnou akci pořádá. Je to moc příjemné tady být.“

Cena zakladatele českého olympismu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského vznikla v roce 1933, autorem plastiky sochy bohyně Niké je Otakar Španiel. Jako první ji v roce 1934 převzal vzpěrač Václav Pšenička. V poválečné době ji jako poslední získal v roce 1948 běžec Emil Zátopek, tradice tohoto ocenění pokračuje od roku 1994. Od té doby na plakety na mramorovém podstavci znovu přibývají zvučná sportovní jména. Mezi její držitele patří Jan Železný, Kateřina Neumannová či Roman Šebrle. Třikrát ji získali rychlobruslařka Martina Sáblíková a judista Lukáš Krpálek.

TEXT: ASC Dukla/lan

FOTO: ČOV/Barbora Reichová

Pokračujte ve čtení