Fantastická, skvělá, úžasná. Superlativy netřeba v případě sněhové obojživelnice Ester Ledecké po brilantních vystoupeních na XXIV. zimních olympijských hrách v Pekingu šetřit. Pro českou výpravu získala v Číně jedinou zlatou medaili. Příslušnost k absolutní světové špičce prokázala členka armádního klubu Dukla na snowboardu i na lyžích. Další sportovci ASC (zúčastnilo se jich celkem 33) už tak nadprůměrnou výkonností neoplývali, nicméně i tak někteří dosáhli zajímavých výsledků.
Připomeňme si ty nejvýraznější.
SNOWBOARDING
Ester Ledecká: Na snowboardu předvedla fenomenální představení, s přehledem obhájila zlato v paralelním obřím slalomu z Pchjongčchangu. Třetím olympijským triumfem dorovnala další legendy – oštěpaře Jana Železného a rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou. Lepší jsou už jen gymnastka Věra Čáslavská a běžec Emil Zátopek. ,,Furt jsem si jezdila to svoje. Bavilo mě to. Bylo to krásný kopec, krásný den,“ rozplývala se po úspěchu v Genting Sport Parku.
Šárka Pančochová: Klobouk dolů před její všestranností. Na Hry se jako první freestylistka v historii kvalifikovala ve třech disciplínách – slopestylu, U-rampě a Big Airu. Nejlépe jí paradoxně vyšlo poslední vystoupení. Těsně neprošla do finále, skončila čtrnáctá.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ
Ester Ledecká: Z prkna šestadvacetiletá hvězda ihned přepnula na lyže. A rodily se další skvělé výsledky. V super-G dojela pátá. V kombinaci, v níž kvůli zranění v dolní části těla absolvovala slalom s velkým sebezapřením, dokonce čtvrtá. Podle představ jí nevyšel pouze sjezd, kde v levotočivé zatáčce neudržela postoj a chybovala. ,,Je úžasné, že jsem bojovala o medaile ve dvou sportech a čtyřech disciplínách. Jsem vděčná, že jsem tady mohla být,“ těšilo ji.
Kryštof Krýzl: Lyžařský matador se na své čtvrté olympiádě blýskl hlavně 19. místem v obřím slalomu, který se jel v hustém sněžení za špatné viditelnosti. Překonal tak svůj nejlepší výsledek pod pěti kruhy z Her ve Vancouveru 2010, kde skončil třiadvacátý.
Jan Zabystřan: Pětadvacátá pozice v super-G v jeho případě nijak blyštivá není. V kontextu s podzimní závodní pauzou, kdy kvůli nalomenému obratli mohl pořádně trénovat až od prosince, se však jedná o slušný úspěch. Ve 24 letech stále chodí do všeho po hlavě, i proto možná další tři disciplíny nedokončil. Nicméně získal cenný skalp alespoň v paralelním závodě družstev, kdy o 11 setin porazil Francouze Mathieua Faivreho, bronzového medailistu z obřího slalomu. I to ukazuje, jak obrovský v Zabystřanovi stále dřímá potenciál. Jen ho umět prodat ve správný čas.
BĚH NA LYŽÍCH
Michal Novák: Jediný z běžců schopný se rovnat světové špičce se na Hrách s formou příliš nepotkal. Nesedly mu ani náročné tratě, nadmořská výška i mrazivé podmínky. Nejlepším závodem byl pro Nováka hned ten první, ve skiatlonu na 2 x 15 kilometrů obsadil 18. příčku. ,,Možná to docením až po olympiádě. Tempo na náročných okruzích bylo doslova vražedné,“ říkal v cíli, kde se opravdu dlouho vydýchával. Síly mu každým vystoupením rapidně ubývaly, i proto nenastoupil do závěrečného maratonu na 30 kilometrů.
Trio ve finále sprintu: Po kvalifikaci sprintu se fanouškům naskytl příjemný pohled, hned tři Češi si vybojovali účast ve čtvrtfinále. Ondřej Černý dokonce zajel devátý nejrychlejší čas! Jenže ani on, ani Michal Novák s Luďkem Šellerem z vyřazovacích jízd do semifinále nepostoupili.
Kateřina Janatová: Věřila si hlavně ve sprintu, kde její naděje ukončilo čtvrtfinále (celkově byla 19.). Výborně si pak vedla v závěrečném maratonu. Po statečném výkonu obsadila velmi pěkné 22. místo. ,,Je to nad očekávání,“ těšilo ji.
Petra Hynčicová: Na Hrách absolvovala kompletní program, což je vzhledem k náročným podmínkám, v nichž se v čínských horách závodilo, unikum. Velkou radost měla především z 26. místa ve skiatlonu na 2 x 7,5 kilometru. ,,Splnila jsem si cíl být v individuálním závodě do třicítky. V klasice mě podržely úžasné lyže, což jsem k takovému výsledku potřebovala.“
Tereza Beranová: Ve sprintu obsadila 20. místo. Z kvalifikace prošla, dál už ne. ,,Na specifickém sněhu to byla loterie. Bohužel jsem se musela hodně přetlačovat,“ uvedla.
SKOKY NA LYŽÍCH
Roman Koudelka: V sezoně, v níž se po operaci kolena vracel na můstky a vůbec netušil, zda stihne svou čtvrtou olympiádu, jeho kolegové vůbec nezářili. Po prvním skoku na středním můstku figuroval Koudelka na výborné jedenácté pozici s minimální ztrátou na bronz. Jenže druhý pokus už tak vydařený nebyl, což znamenalo pád na 18. příčku. I tak ale mohl být spokojen. S Čestmírem Kožíškem a Karolínou Indráčkovou přidal ještě sedmé místo ve smíšených družstvech.
SEVERSKÁ KOMBINACE
Jan Vytrval: Na velkém můstku skončil osmnáctý. Jako jediný z českých reprezentantů si dokázal svou pozici po skoku vylepšit. Dobruslil si pro životní výsledek.
Tomáš Portyk: Nejzkušenější český sdruženář 20. místo na středním můstku bral. ,,Po všech zdravotních peripetiích, kterými jsem si před i v sezoně prošel, je to pěkné,“ konstatoval.
CURLING
Tomáš a Zuzana Paulovi: Manželé se postarali o velmi dobrou reklamu v Česku zatím nepříliš známého sportovního odvětví. Byli dokonce velmi blízko semifinále. Konečná 6. příčka je krásným vysvědčením. ,,Peking bereme jako obrovskou zkušenost a zároveň i zážitek,“ shodli se po příletu.
TEXT: ASC Dukla/Pavel Král
FOTO: @olympijskytym