Rok 2021 byl z pohledu armádního klubu Dukla především rokem olympijským. Pozornost ale poutaly i jiné události. Připomeňme si ty nejzásadnější.
Matador Kostelecký slavil olympijské stříbro v trapu
V šestačtyřiceti letech bývá vrcholový sportovec už za zenitem. S nadsázkou si může pořídit houpací křeslo, fajfku, papuče a v poklidu se kochat výkony svých následníků. Příběh elitního střelce Davida Kosteleckého se tomuto pravidlu naprosto vymyká. Datum 29. července 2021 bude pro brokaře Dukly Hradec Králové navždy spojeno s nádherným olympijským zážitkem. Na střelnici Asaka v Tokiu si na krk pověsil stříbrnou medaili. Prohrané superfinále v disciplíně trap s krajanem Jiřím Liptákem jej nikterak trápit nemuselo, vždyť si zlatý sen splnil už v roce 2008 při Hrách v Pekingu. Na oslavu s kamarádem pokuřovali doutníky a sledovali východ slunce. ,,Byli jsme přeci v Japonsku,“ smál se rozzářený Kostelecký, jemuž famózní vystoupení přineslo rovněž premiérový triumf v anketě o nejlepšího armádního sportovce roku.
Oštěpařská show v Tokiu. Kterak Vadlejch s Veselým zachraňovali českou atletiku
Jeden dlouho laboroval se zraněným tříslem, od druhého se v osmatřiceti letech žádné velké zázraky nečekaly. Jenže oštěpaři pražské Dukly na vrcholné akci sezony všem favoritům (tedy až na vítězného Inda Čopru) vypálili rybník. Fanouškům připravili úžasnou show, jež vygradovala medailovou radostí. Jakub Vadlejch získal olympijské stříbro, Vítězslav Veselý bronz. Pověst české atletiky byla na Hrách v Tokiu zachráněna. ,,Byl to dokonalý závod, který jsem si nedokázal představit ani v tom nejlepším snu. Že to navíc vyšlo i s kamarádem, s nimž řadu let trénuju, je skvělé,“ rozplýval se Vadlejch, později vyhlášený Atletem roku. I Veselý neměl slov. Emoce z něj doslova tryskaly. ,,Nepředstavoval jsem si, že v tomhle věku můžu prožít ještě něco tak úžasného,“ prohlásil dojatý po nezapomenutelném závodě.
Sedm medailí! Galapředstavení parašutistů při mistrovství světa v Kemerovu
Výstavní skříň armádního klubu Dukla. Ano, řeč je o parašutistech z Prostějova. Mistři svého oboru znovu prokázali svoji výjimečnost. Z civilního MS v ruském Kemerovu přivezli sedm medailí! Absolutním mistrem světa se stal už podruhé v kariéře Jiří Gečnuk. ,,Je super, když je záliba vaším zaměstnáním,“ vyprávěl po příletu třiapadesátiletý matador. Další zlaté přidali Libor Jiroušek v individuální akrobacii a družstva (Jiří Gečnuk, Libor Jiroušek, Hynek Tábor, Oldřich Šorf a Miloslav Kříž) v přesnosti přistání a kombinaci. Stříbro bral v kombinaci Oldřich Šorf a Jiří Gečnuk v přesnosti přistání. Bronz pak Oldřich Šorf v individuální akrobacii. ,,Chemie v týmu funguje, dokážeme si pomáhat. To je velmi důležité,“ těšilo Gečnuka při hodnocení famózního českého tažení.
Veslař Synek se rozloučil s bohatou kariérou. Bude trenérem
Ta zpráva mnohé zaskočila. ,,Nejedu na olympiádu,“ oznámil v červnu Ondřej Synek, legenda českého veslování. Na vině byly vleklé zdravotní problémy, přesněji řečeno syndrom nejasného snížení sportovního výkonu. Loučení s bohatou kariérou tak mělo pro trojnásobného olympijského medailistu a pětinásobného mistra světa hořkou příchuť. ,,Tělo zkrátka řeklo dost. Šlo o nejtěžší rozhodnutí v kariéře. Obrečel jsem to,“ přiznal borec, jenž za jedenadvacet let nevynechal jedinou sezonu. Teď před ním stojí nové výzvy: trenérské a manažerské. Koučovat bude na Dukle, Český svaz veslování jej zase jmenoval do pozice sportovního ředitele. ,,Dohromady se to dá určitě stihnout. V podstatě půjde o podobnou činnost,“ myslí si devětatřicetiletý Synek.
Husarský kousek mladíka Vlacha. Pár týdnů po operaci pátý na olympiádě!
Něco podobného si normální smrtelník těžko dokáže představit. Na konci dubna podstoupíte operaci ramene, v červenci odlétáte na olympijské hry a bojujete o stupně vítězů. Příběh moderního pětibojaře Martina Vlacha je vskutku výjimečný, inspirativní. Vůle nic nevzdávat, nepodlehnout černým myšlenkám, rychle se vrátit mezi nejlepší – tímto směrem vedla správná cesta. Vlach všem jasně ukázal: jde to zvládnout. ,,Vzal jsem to jako fakt. Kdybych se tím ještě trápil, asi by mi to nepomohlo,“ měl hlavu před vrcholem sezony jasně nastavenou. V Tokiu v závěrečné kombinaci běhu a střelby předvedl čtyřiadvacetiletý mladík fantastickou stíhačku, z průběžné devatenácté pozice se probil až na pátou! Navíc si připsal jeden velký unikát: trať 3200 metrů se čtyřmi zastávkami na laserové střelnici dokázal zdolat v novém olympijském rekordu (10:30,13 minuty). Po zásluze byl vyhlášen nejlepším pětibojařem roku 2021.
TEXT: Pavel Král (ASC Dukla)
FOTO: CPA